Novinky

Rekonštrukcia Thorsgården v Kodani odráža históriu i ráz krajiny

Thorsgården, ktorá sa nachádza v štvrti Nørrebro v Kodani, bola dokončená v roku 1942 a do roku 1970 slúžila ako priemyselná budova. Potom bola prestavaná na kancelársku budovu a ňou zostala až dodnes.

Budova má päť poschodí a podlahovú plochu okolo 3500 metrov štvorcových. Vlastníkom a zároveň prenajímateľom priestorov Thorsgården je od roku 1999 Per Gottlieb. Rekonštrukcia vonkajších stien a výmena obkladov budovy bola dokončená 1. apríla 2019.

 

Demolácia nemala zmysel

„Demolácia nemala zmysel, nakoľko budova bola, až na okná, v dobrom stave. Okrem výmeny okien zahŕňala rekonštrukcia aj izoláciu obvodového plášťa vrstvou minerálnej vlny s hrúbkou 20 cm a výmenu fasády“, vysvetľuje Per Gottlieb.

V zrekonštruovanej budove dnes sídli posilňovňa, dizajnér a poskytujú sa v nej fyzioterapeutické služby.

Rekonštrukcia začala v septembri 2018 a trvala šesť mesiacov. Spoločnosť Ruukki dodala kazety Cor-Ten na fasádu, konštrukciu, na ktorú sa kazety kotvili a  projektové služby, ktoré zahŕňali schému znázorňujúcu spôsob upevnenia konštrukcie a kaziet.

 

Nové rešpektuje staré

Jedným z kritérií architektonického návrhu bolo zvýšenie energetickej efektívnosti budovy. To bolo dosiahnuté výmenou okien a izoláciou. Nevyhnutnou požiadavkou architektonického návrhu bolo zohľadnenie vizuálneho aspektu.

„Budova sa rozhodne musela od starej líšiť. Zámerom bolo vytvoriť moderný vzhľad fasády, ktorá by harmonicky zapadala do okolia“, vysvetľuje Gottlieb. Nová fasáda rešpektuje tradičné priemyselné dedičstvo s vysokými oknami. Okná boli v rámci rekonštrukcie zväčšené, vďaka čomu teraz preniká do budovy viac svetla.

 

Cor-Ten so svojou patinou zapadá do okolia

„Fasáda z ocele Cor-Ten vynikajúco ladí s ostatnými budovami v okolí. Cor-Ten nádherne patinuje a je v súhre so susedným obkladom z červených tehál“, hovorí Morten Bang, architekt a majiteľ spoločnosti Tegnestuen LOKAL, zodpovedný za architektonický návrh.  

Požiadavku, aby budova ladila s okolím, vznieslo aj mesto Kodaň. Keď uvideli projekt Mortena Banga, všetky pochybnosti sa rozptýlili.

Morten Bang dodáva, že Cor-Ten je ideálnym materiálom do prostredia s historickými budovami, ako je v tomto prípade, staré priemyselné okolie. Cor-Ten je zvlášť vhodný pre projekty, v ktorých sa má nová časť zasadiť do starej budovy.

 

Jemné doladenie je nevyhnutné

„Inštalácia nových prefabrikovaných dielov na staré budovy – ako napríklad kazety Cor-Ten v tomto prípade – je vždy výzvou. Ponúka sa len minimálny priestor pre toleranciu a flexibilitu pri zmenách a ani rozmery budov nebývajú často presné“, poznamenáva Morten Bang.

Schéma fasády je služba Ruukki, ktorá uvádza požadovaný počet panelov a spôsob ich montáže na fasádu. Pomáha to urýchliť výstavbu a umožňuje projektantovi sústrediť sa na tvorivý aspekt návrhu.

Inštalácia fasády projektu Thorsgården prebiehala po etapách. Konzoly pre rámovú konštrukciu museli byť obstarané u iného dodávateľa, a keďže produkt sa inštaloval ako nový, začiatok montáže trval dlhšie, než obvykle. Podľa Pera Gottlieba pokračovali inštalačné práce, po pomalom úvode, pomerne rýchlo.

 

Väčšine ľudí sa to páči

„Počul som aj zopár poznámok, či údiv nad tým, prečo je fasáda hrdzavá, ale väčšina pripomienok bola priaznivá“, hovorí Per Gottlieb

Budova je teraz zrekonštruovaná a nájomníci v nej úspešne podnikajú. Per Gottlieb, majiteľ budovy, hovorí, že je s celým projektom a vzhľadom budovy spokojný.