Novinky

Administratívna budova vo Vilniuse získala industriálny vzhľad v súlade s históriou

Nová štvrť Paupys bola vybudovaná v blízkosti historického centra hlavného mesta Litvy Vilniusu. Štvrť dostala názov odvodený od jej polohy pri rieke - paupys znamená „nábrežie, breh rieky“. Okrem kvalitných obytných budov sú v oblasti aj kancelárske a obchodné priestory. 

Rozvoj štvrte bol celkovo rozdelený do piatich podoblastí. Architektonickým návrhom priestoru administratívnych a komerčných budov vrátane tržnice a kina, bolo poverené architektonické štúdio Audrius Ambrasas Architects. 

Architekt Audrius Ambrasas vysvetľuje, že na pozemku bola pôvodne priemyselná budova z obdobia sovietov, ktorá však nebola architektonicky hodnotná. Vzhľadom na to, že budova aj pozemok boli značne kontaminované, budova bola zdemolovaná a zem nahradená novou, aby mohli architekti začať pracovať na mieste bez predošlej záťaže. 

Nové budovy v súlade s históriou 

História tejto priemyselnej oblasti siaha do 19. storočia a bola zdrojom inšpirácie pre architektov. Na opláštenie najväčšej budovy tejto časti, kde sa nachádzajú kancelárie a obchodné priestory, zvolili architekti oceľové plechy Cor-Ten od spoločnosti Ruukki a obdĺžnikové profily z rovnakého materiálu. Ďalším materiálom, ktorý bol použitý na fasádu je betón. 

„Oba, Cor-Ten“ aj betón, sú prírodné materiály a dobre spolu ladia. Cor-Ten sme zvolili ako jeden z fasádnych materiálov, pretože sme chceli dodať budove industriálny vzhľad na počesť histórie tejto oblasti,“ vysvetľuje architekt Audrius Ambrasas. 

Okrem toho, že zvýrazňuje doplnkové vlastnosti budovy, má opláštenie Cor-Ten funkčný zmysel. Časť budovy, kde sú umiestnené klimatizačné zariadenia, bola pokrytá oceľovými plechmi Cor-Ten, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu. Okrem fasády bol Cor-Ten použitý na prístrešky, lemovanie dverí a okien, na komíny a obrubníky prístupových ciest. 

Konečný výsledok vyhráva nad kritikou 

Architekt Audrius Ambrasas vysvetľuje, že chvíľu trvalo, kým presvedčil majiteľa nehnuteľnosti o vynikajúcich vlastnostiach Cor-Ten ako fasádneho materiálu. Podľa neho je pri projektoch bodom zlomu okamih, kedy zákazník začne plne dôverovať architektovi. Ani tento projekt nebol výnimkou. 

„Keď si ľudia pracujúci v administratívnej budove robia selfie s fasádou ako pozadím, viete, že sa im budova páči, cítia sa v nej dobre a sú na ňu hrdí,“ hovorí Audrius Ambrasas. 

Aby sa vízia architekta zhmotnila do reálnej budovy, musela spolupráca medzi Ruukki - stavebnou spoločnosťou a architektom prebiehať úplne hladko. 

„Pre mňa to bola prvá budova realizovaná s použitím Cor-Ten. S budovou ako aj celou oblasťou som spokojný. Ak by sa ukázalo, že niečo nie je v poriadku, chyba určite nebude otázkou materiálu,“ vysvetľuje Audrius Ambrasas. 

Ktoré aplikácie sú podľa Audriusa Ambrasasa vhodné pre Cor-Ten? 

„Cor-Ten je vhodný pre všetky typy budov, od priemyselných po obytné. Všeobecne možno povedať, že neexistujú zlé materiály, iba nedokonalé plány, podľa ktorých sa niektoré materiály na konkrétne použitie nehodia.“