Turku Energia – tepláreň

Súčasťou severozápadnej fasády novej teplárne spoločnosti Turku Energia je umelecké dielo Pamäť vody fínskeho umelca Mauri Kosonena. Pri tvorbe tohto umeleckého diela bol použitý fasádny systém Ruukki Emotion, ktorý tvoria perforované oceľové kazety Ruukki Liberta 500 Elegant s podsvietením.

Súvisiace produkty

Partneri

  • Zákazník: Turku Energia
  • Architektonický návrh: Heimo Paukkunen
  • Umelecké dielo: Pamäť vody - Mauri Kosonen, 2018 (6,6 m x 16 m)
Google maps image for pdf print

Nová tepláreň spoločnosti Turku Energia bola dokončená v roku 2018. Vyrába paru pre päť neďalekých priemyselných závodov vo fínskom meste Turku.

Súčasťou severozápadnej fasády je umelecké dielo Pamäť vody, fínskeho umelca Mauri Kosonena. Pri tvorbe tohto umeleckého diela bol použitý fasádny systém Ruukki Emotion, ktorý dopĺňajú perforované oceľové kazety Ruukki Liberta Elegant 500 s podsvietením.

„Toto dielo znázorňuje kontroverzný spor vedeckého sveta a síce, že všetko čo sa dotkne vody v nej zanecháva stopu. Je zaujímavé filozofovať, či si voda pamätá dinosaury, ktoré ju pili, a či si voda bude pamätať tiež skutky človeka v prospech čistejšieho prostredia“, hovorí Mauri Kosonen.

Spoločnosť Ruukki, okrem dodávky fasádneho systému, tiež úzko spolupracovala s umelcom a zákazníkom na hľadaní najlepšieho možného riešenia.

„Systém firmy Ruukki je pre túto realizáciu ideálny. V tomto projekte boli, v rámci jedného balíka, zrealizované vizuálne požiadavky verejného umeleckého diela i technické požiadavky na priemyselné stavby“, hovorí a pochvaľuje si pán Kosonen.