Pódium na námestí s trhoviskom – Joensuu

Práce na obnove námestia trvali 18 mesiacov a boli dokončené na jeseň 2018. Projekt bol rozsiahly a zahŕňal aj vybudovanie pôsobivej javiskovej platformy.

Partneri

  • Architektonický návrh: Arkkitehtitoimistosta Karttunen


Severný koniec pódia slúži ako vstup na parkovisko a je tiež miestom, kde sa nachádza vetracie potrubie podzemného parkoviska. Táto časť stavby bola opláštená fasádnymi kazetami Cor-Ten, ktoré dodala spoločnosť Ruukki.

“Predtým ako sme sa rozhodli vytvoriť jedinečné riešenie, ktoré bude udržateľné a v súlade s prostredím, hľadali sme inšpiráciu skúmaním toho, čo už bolo urobené inde. Čakali sme na projekt a miesto, kde by sme mali šancu použiť autentické materiály ako kameň, meď a Cor-Ten,” hovorí architekt projektu Lasse Nevalainen.

“Fasádne kazety boli perforované, aby zobrazovali ľudské postavy rovnakým spôsobom akoby to boli skutoční ľudia navštevujúci trh. Perforovaný povrch je svojím spôsobom súčasnou verziou tradičnej Karelskej výšivky a odkazom na šiesty zmysel karelských žien, ich zmysel pre krásu. Obrazy Ľudí (Images od People) je vzor výšivky, ktorý bol použitý na javisku, “hovorí grafický dizajnér Arto Liimatta, ktorý bol zodpovedný za umeleckú stránku vzhľadu kaziet Cor-Ten.