Novinky

Komerčná budova A1 posunie rozvoj Kaunasu vpred

V litovskom meste Kaunas bola postavená veľká obchodná budova, v ktorej má každý nájomca vlastné logistické, kancelárske a výstavné priestory. Okrem praktických, efektívne fungujúcich priestorov pre zákazníkov boli, pre majiteľa budovy, hlavnými kritériami energetická účinná a veľkolepý vzhľad. Spoločnosť Ruukki dodala pre obchodnú budovu známu pod menom „A1“, Ruukki energy panely.

Pri diaľnici A1, ktorá spája litovské hlavné mesto Viľnus s prístavným mestom Klaipeda, vyrástla impozantná budova. Táto budova, ktorá dostala svoje meno po diaľnici A1, je sídlom 16 spoločností, ktoré spojila potreba vlastných logistických, výstavných a kancelárskych priestorov. Jej dĺžka je 402 metrov a podlahová plocha približne 17 500 metrov štvorcových. Medzi nájomcov patria dvaja výrobcovia nábytku a firmy, ktoré predávajú dvere, tašky, elektroniku, inštalatérske vybavenie, náradie, krmivo pre domácich maznáčikov a iný tovar.

Areál A1 je majetkom spoločnosti EPRO Group, developerskej spoločnosti, na čele ktorej stoja Vaidotas Ščiaponis a Algirdas Skukauskas.

„Budova musí slúžiť podnikaniu našich zákazníkov dobre a musí byť energeticky účinná a pôsobivá: inými slovami, musí upútať pozornosť,“ hovorí Vaidotas Ščiaponis v súvislosti s požiadavkami na budovu.

Budova bola dokončená v roku 2018.

 

Rozhodnutie na základe silných výsledkov

Skupina EPRO, vedená svojimi majiteľmi, začínala predajom stavebných dokončovacích materiálov, ale od roku 2006 sa zameriava výlučne na developerskú činnosť. Bežným obchodným modelom spoločnosti EPRO je kúpa pozemku, vytvorenie konceptu, rozvoj infraštruktúry a následný predaj hotového projektu. V niektorých prípadoch, ako v prípade budovy A1, EPRO Group svoj projekt aj realizovala a teraz postavené priestory prenajíma.

Vaidotas Ščiaponis hovorí, že, na rozdiel od ich bežného obchodného postupu, začali s realizáciou projektu ešte predtým, než všetky priestory mali svojich nájomcov.

„Bol som presvedčený o úspechu tohto projektu a to bolo najdôležitejšie. Na základe dlhoročných skúseností som cítil, že bude dopyt po type budovy, v ktorej má každý nájomca nielen logistické, ale aj kancelárske a výstavné priestory. A len sa pozrite, čo sa stalo: nájomníci sa objavili ešte pred dokončením priestorov,“ hovorí Vaidotas Ščiaponis.

 

 

Impozantný vzhľad na počesť Kaunasu

Areál „A1“ je pôsobivý už aj pre svoju veľkosť. Budova s dĺžkou 402 metrov sa nedá prehliadnuť, ani z auta idúceho po diaľnici vysokou rýchlosťou. Impozantný vzhľad bol jedným z najdôležitejších kritérií pre budovu.

„Nápad sme dostali pri pití kávy a snívaní s otvorenými očami. Pozdĺž diaľnice A1 sú všetky najvýznamnejšie mestá Litvy. Preto sú na paneloch, tvoriacich fasádu budovy, namaľované symboly litovských miest,“ vysvetľuje Vaidotas Ščiaponis.

Čajky a maják predstavujú Klaipedu, zubor a dubové drevo Kaunas a vlci a anjeli Viľnus. Obrazy boli namaľované na fasádu tak, aby sa dali rozpoznať aj z okna idúceho vozidla. Obrazy majú aj praktickú funkciu: slúžia namiesto popisných čísel a pomáhajú tak zákazníkom nájsť jednotlivé spoločnosti.

 

Polovičné účty za energiu

Jedným z troch hlavných kritérií pri výstavbe bola energetická účinnosť. Kľúčovú úlohu pri dosiahnutí energetickej účinnosti budovy zohrali energy panely dodané spoločnosťou Ruukki. Energetická účinnosť bola vyskúšaná v praxi úplným odpojením vykurovania v logistických priestoroch na jednom konci budovy. Počas dvoch týždňov pri vonkajších teplotách -15 °C ostala teplota v logistických halách +8 °C.

Vaidotas Ščiaponis tvrdí, že z hľadiska energetickej účinnosti išli ešte o krok dopredu, pretože budova bola navrhnutá a postavená tak, že boli dokonca prekročené požiadavky noriem pre triedu A pre skladovacie priestory.

„Pre budovu sme vybrali lepšie ako štandardné produkty, a to platí aj pre panely. Požiadal som stavebnú spoločnosť, aby porovnala panely Ruukki s panelmi medzinárodného konkurenta a rozhodli sme sa pre Ruukki nielen preto, že ich výrobky boli lepšie, ale aj preto, že táto spoločnosť je flexibilnejším dodávateľom. Rozhodne to bola úspešná voľba, čo možno vidieť aj na nízkych účtoch za energie našich nájomcov,“ hovorí Vaidotas Ščiaponis.

Nie najlacnejšie

Vaidotas Ščiaponis a Algirdas Skukausas počas svojej kariéry vytvárali a financovali mnohé projekty a nehnuteľnosti pre iných, ale pre projekt „A1“ chceli niečo nové. V centre záujmu spoločnosti EPRO Group bola vždy kvalita.

„Mojou filozofiou je nerobiť niečo len pre rýchly zárobok. Vždy som pozeral ďalej do budúcnosti. Okrem toho si myslím, že ak je budova impozantná a kvalitná, tak svojím spôsobom prispieva aj k rozvoju môjho rodného mesta Kaunas“, vysvetľuje.

Maľby stáli spoločnosť približne 40 000 eur naviac, ale niečo z investície sa už vrátilo vo forme dobrej propagácie a nových projektov.

„Na základe tejto budovy som dostal požiadavku na rozvoj nehnuteľností v mestách Viľnus a Klaipeda. Investícia do kvality a vzhľadu fasády je investícia do budúcnosti,“ dodal.