Novinky

K atmosfére v Bistre Soho prispievajú aj Ruukki profily

Bistro Soho, v nákupnom centre Aupark, v slovenskom hlavnom meste Bratislave, otvorili na jar 2016. V nákupnom centre sa nachádza vyše 200 obchodov a viac ako 30 reštaurácií, čo znamená, že musia vyniknúť, ak chcú byť úspešné. Práve tu môžu pomôcť architekti.

Pred Sohom bola na tom istom mieste iná reštaurácia, ale noví majitelia chceli dať novému podniku nielen novú značku, ale aj úplne nový vzhľad.

„Chceli, aby pôsobilo sviežo a moderne, s využitím pravých a nefalšovaných materiálov. Drevo je skutočné drevo a kovy sú tiež skutočné kovové plechy. Nebolo potrebné zakrývať konštrukcie, lebo noví majitelia chceli, aby zostali na očiach,“ vysvetľuje architekt Andrej Olah.

Picture: Juraj Chlpík

Picture: Juraj Chlpík

Bistro má kapacitu približne 70 hostí a navrhli ho dve slovenské architektonické kancelárie, GUTGUT a GRAU, obidve so sídlom v Bratislave.

„Cieľom je šokovať a inšpirovať povrchom a modernosťou stien. Soho nie je reštaurácia s rýchlym občerstvením, ale nie je to ani exkluzívna reštaurácia, kde sa ľudia zdržia celé hodiny. Pre tento podnik je charakteristickejšie trochu únavy materiálu, skôr než dokonalosť,“ vysvetľuje Filip Marčák, jeden z architektov z GRAU.

„Reštaurácie v nákupných centrách sú si často navzájom podobné, a my sme chceli vytvoriť miesto, ktoré si ľudia zapamätajú. Premenili sme túto reštauráciu tak, aby v nej nebola typická atmosféra reštaurácie v nákupnom centre, ale aby predstavovala pokojnejšie prostredie,“ hovorí Andrej Olah.

V bistre na stene oproti kuchyni boli použité perforované hliníkové profily. Táto stena sa odlišuje od ostatných interiérových stien a inšpiroval ju vzhľad amerického mobilného stánku s občerstvením.

Food truck

Podľa Andreja Olaha je výhoda použitia kovov v tom, že je to pevný, robustný a trvácny materiál. Keďže majú rozdielnu štruktúru, rôzne kovy poskytujú odlišné konečné výsledky.

„Od kolegov sme dostali pozitívne ohlasy na Soho. Som si istý, že aj majiteľov výsledok potešil, pretože táto prevádzka je najziskovejšia a najobľúbenejšia zo všetkých štyroch reštaurácií SOHO, ktoré vlastnia. Aj my si myslíme, že je najlepšia.“

Dodávka Ruukki:

Ruukki Design profil Paris S55, perforovaný hliník