Novinky

Ruukki úspešne nainštalovala oceľové konštrukcie pre krytú lyžiarsku arénu v Nórsku

Montáž oceľových konštrukcií hlavného objektu lyžiarskej arény Lørenskog bola ukončená. Inštalačné práce sa, na stavenisku v bezprostrednej blízkosti nórskeho hlavného mesta Oslo, začali v máji 2018. Súčasťou dodávky Ruukki bol návrh, výroba a montáž oceľového rámu a nosných trapézových profilov.

Montáž oceľových konštrukcií bola dokončená podľa plánu. Už od počiatočnej fázy projektu sme úzko a veľmi vecne spolupracovali s investorom. Táto dobrá kooperácia pokračovala aj počas trvania celého projektu“, hovorí Design manager Mika Jäsperlä z Ruukki Construction.

Návrh oceľovej konštrukcie, použitej na realizáciu tohto architektonického diela, je založený výlučne na vlastnom riešení spoločnosti Ruukki. Výzvu predstavuje to, že krytý lyžiarsky areál je vstavaný do svahu a kopíruje obrys krajiny.

Lyžiarske centrum sa rozkladá na šiestich podlažiach a snehom pokrytých je zhruba 40 000 metrov štvorcových plochy, čo zodpovedá rozmerom približne piatich futbalových ihrísk. Svah zjazdovky je dlhý 520 metrov a v najširšom mieste má 100 metrov. Výškový rozdiel je 90 metrov. Na svahu budú tri vleky s celkovou kapacitou 5000 lyžiarov za hodinu. Bežkárska dráha s dĺžkou asi jeden kilometer a šírkou päť metrov bude zavesená na strešných konštrukciách na dolnom konci svahu zjazdovky. Lyžiarsku dráhu bude tvoriť 120 komponentov s váhou asi 400 ton.

Okrem lyžiarskej zjazdovky sa v tomto komplexe nachádza aj hotel, byty a zimná akadémia. Tento komplex bol navrhnutý nórskou architektonickou kanceláriou Halvorsen & Reine AS. Jeho otvorenie  je plánované na začiatok roka 2020.