Novinky

Logistické centrum Posten Norge v Stavanger vybudované na skúsenostiach a dôvere

V marci 2019 bolo, v meste Sandnes, južne od nórskeho Stavanger, dokončené logistické centrum, v ktorom sídli Posten Norge (nórska pošta) a Bring, logistická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na doručovanie zásielok.

Nové logistické centrum, s rozlohou 15 000 m2, je súčasťou celoštátnej siete na distribúciu listov, balíkov a zásielok v Nórsku a nachádzajú sa tu skladovacie a triediace zariadenia, poštový terminál a kancelárie. Poštové služby boli predtým roztrúsené po celom území Stavangera.

Práce na budovaní logistického centra začala spoločnosť Veidekke Logistikkbygg v januári 2018 a dokončila ich za 14 mesiacov. Ruukki dodala sendvičové panely pre steny budovy, systém okien a nosné profily na strechu.

 

Zmena vyžadovala nové priestory

Logistické centrum v Stavanger bolo tretím svojho druhu, ktoré spoločnosť Veidekke Logistikkbygg postavila pre poštu, a ktoré nadväzuje na dve predošlé centrách v Trondheime a Narviku.

„Nové centrum bolo rozhodne potrebné, pretože za posledné roky došlo k dramatickému posunu v preprave balíkov a iných zásielok. Počet balíkov sa zvýšil, zatiaľ čo posielanie tradičných listov klesá,“ hovorí projektový manažér Egil Høeg zo spoločnosti Veidekke Logistikkbygg.

Novým logistickým centrom prejde denne 170 vozidiel s prepravovanými listami a balíkmi. Posten a Bring, ktorých vlastníkom je Pošta, často doručujú zásielky na rovnakú adresu a odhaduje sa, že nové spoločné dodávky, ktoré sa odteraz realizujú, znížia počet najazdených kilometrov až o 600 000 ročne.

 

Vzhľad kancelárskej budovy a denné svetlo

Sendvičové panely umožňujú stavať priemyselné a logistické budovy v krátkom čase podľa pevne stanoveného harmonogramu. Súčasťou priemyselných a logistických budov sú často aj kancelárske priestory, čo znamená potrebu vlastností charakteristických pre kancelárske budovy, ako sú napríklad veľké okná. Tak to bolo aj v prípade logistického centra v Stavanger.

Ruukki dodala sendvičové panely pre opláštenie budovy a tzv. systémové okná, ktoré dokonale ladia s panelmi Ruukki a spolu tak vytvárajú vzduchotesnú, energeticky úspornú stenovú konštrukciu.

„Okná zodpovedajúce panelom dodávané spoločnosťou Ruukki sú ideálne pre budovy, kde sa steny a celá konštrukcia budujú v napätom termíne,“ poznamenáva Egil Høeg.

Podľa nórskych zákonov musia mať pracoviská s nepretržitou prevádzkou okná umožňujúce vstup denného svetla. Okná logistického centra Stavanger sú blízko stropu, ale v administratívnej časti tvoria väčšinu steny, aby kancelárie presvetlili a vytvorili charakter typický pre kancelárske budovy.

Egil Høeg hovorí, že inštalácia panelov a okien trvala približne šesť mesiacov. Na stenách je umiestnených osem panelov nad sebou a denne sa namontovali dva rady.

 

Dôvera nadovšetko

Egil Høeg povedal, že s Arvem Folkestadom z Ruukki spolupracuje už 24 rokov. Okrem kvality bol výber Ruukki produktov pre logistické centrum Stavanger založený aj na dôvere a službách.

„Skúsenosti s panelmi Ruukki a oknami vyrobenými spoločnosťou Tikli pre logistické centrum Trondheim potvrdili správnosť rozhodnutia zvoliť Ruukki ako dodávateľa aj pre Stavanger. V tomto podnikaní nič neprekoná osobné vzťahy a vzájomnú dôveru,“ zdôrazňuje Egil Høeg.

Egil Høeg podniká v tomto odvetví už dlho. Domnieva sa, že jedným z kľúčov k úspešnému stavebnému projektu je poznať ho do posledného detailu.

„Nemyslím si to, viem to“.