Novinky

COR-TEN® dodáva moderným budovám Brama Miasta Łodzi postindustriálny vzhľad

Dôležité nové miesto v meste Lodž v Poľsku si nemôžete nevšimnúť. Je to Brama Miasta Łodzi, kancelársky a obchodný komplex, ktorý začal fungovať túto jar. Nové budovy sa nachádzajú v samom centre mesta Lodž v blízkosti vlakovej stanice Łódź Fabryczna. Pôsobivý vzhľad získali vďaka oceli COR-TEN® a čiernym fasádnym kazetám Liberta, ktoré dodala spoločnosť Ruukki.

Prestížne nové centrum

Lodž je staré priemyselné mesto známe na celom svete vďaka jeho textilnej histórii. V poslednej dobe sa za krátky čas veľmi zmenilo. Nové budovy, renovované staré historické miesta a moderné riešenia komunikácií pritiahli pozornosť sveta architektúry a urbanizmu a bolo vytvorené Nové Centrum Lodže.

Brama Miasta Łodzi je prvé čo uvidia prichádzajúci, keď opúšťajú vlakovú stanicu Łódź Fabryczna. Komplex zahŕňa dve budovy, ktoré boli dokončené a uvedené do prevádzky v máji 2019 a v máji 2020. Ich celková podlahová plocha je 41 800 m2. Okrem 13 poschodí s kanceláriami sú tu aj dve podzemné poschodia. Budova ponúka 231 parkovacích miest a 205 miest pre bicykle, ako aj dobíjacie stanice pre elektromobily. 

Brama Miasta navrhlo architektonické štúdio z Bytomu, Medusa Group – Przemysław Łukasik, Łukasz Zagała.

„Myšlienkou bolo otvoriť priestor pre mesto Lodž a jeho obyvateľov. Pri navrhovaní sme túto myšlienku zdôraznili pomocou jemnej medzery medzi budovami a vytvorením symbolickej brány do nového mesta. Použitím skla v priestore medzi budovami sme vytvorili zrkadlový efekt, v ktorom sa odráža okolie. Vďaka tomu sú obidve budovy ešte viac spojené s mestom.

Mozaika na fasádach vyrobená z COR-TENu a čiernych fasádnych kaziet Liberta, dodáva budovám priestorový rozmer a v závislosti od toho, odkiaľ sa na ne pozeráte aj dojem premenlivosti. Tanec týchto obrovských budov sa stáva dynamickým z pohľadu ľudí cestujúcich po jednej z hlavných ciest mesta nachádzajúcich sa v blízkosti budov,“ hovorí Przemo Łukasik, jeden z majiteľov Medusa Group, ktorá je za tento projekt zodpovedná.

Brama Miasta je investičný projekt spoločnosti Skanska Property Poľsko. Jej umiestnenie je dokonalé pre zamestnancov spoločností a organizácií, ktoré si tu prenajímajú priestory. Môžete sa sem dostať vlakom, autobusom alebo električkou alebo využiť woonerf, ulicu, ktorá bola transformovaná tak, aby ju mohli naďalej používať autá, ale prednosť v jazde majú chodci a cyklisti.  

 

COR-TEN – tradícia a moderná súčasnosť v jednom

Administratívne budovy sú mimoriadne viditeľné vďaka hrdzavo zlatým fasádam z ocele COR-TEN®. Tento materiál zdôrazňuje postindustriálny charakter a tradíciu mesta a zároveň, v kombinácii so sklom a čiernou farbou, zapožičiava budove moderný vzhľad typický pre rušné a dynamické oblasti centra veľkých miest. Ruukki dodala, pre generálneho dodávateľa Skanska, hladké formáty COR-TEN v troch hrúbkach – 1,5 mm, 2 mm a 3 mm. Celkovo bolo v dvoch fázach dodaných viac ako 6 000 m2 ocele COR-TEN. Zákazník sa chcel pred zadaním objednávky dozvedieť všetko o vlastnostiach COR-TENu, keďže tento materiál tvoril podstatnú časť celej fasády a mal veľký dopad na výber ďalších riešení a konečný vizuálny efekt. Okrem COR-TENu dodala Ruukki aj ďalšie fasádne produkty, a to kazety Liberta original 102 v čiernej farbe RAL 9005 v objeme takmer 300 m2. Dodávky v dvoch fázach začali v júli 2018 a boli ukončené 23. decembra 2019.

Adam Myśliwiec, obchodný manažér v Ruukki, hovorí: „Bol to veľmi náročný projekt pre veľmi náročných partnerov. Na workshope sme dôkladne zanalyzovali návrh a prišli k záveru, že bol urobený správne a pri zohľadnení všetkých špecifických vlastností ocele COR-TEN. Naša spolupráca prebehla veľmi hladko. Strávili sme veľa času presným členením a revíziou i tých najmenších detailov. Výsledkom bola bezproblémová implementácia projektu. A finálny efekt hovorí samozrejme sám za seba.“

Integrované stavebné riešenia

Brama Miasta je prvým kancelárskych komplexom v Lodži s inovatívnym operačným systémom Connected by Skanska, ktorý integruje správu rôznych funkcií budovy v mobilnej aplikácii a online platforme. Vďaka nemu je veľmi jednouché pohybovať sa po budovách so smartfónmi bez potreby použitia bežných vstupných kariet, pripraviť virtuálnu pozvánku pre návštevníkov alebo rezervovať pre nich parkovacie miesto. Inovatívne riešenia použité v komplexe, ako napríklad parkovanie založené na aktivite, ktoré rozpozná ŠPZ a priradí dostupné parkovacie miesta, vytvárajú užívateľsky príjemné pracovné prostredie.

Projektanti sa uistili, že v budovách nie sú žiadne prekážky pre ľudí s rôznym zdravotným postihnutím a obmedzením – hendikepovaní návštevníci sa môžu v budovách ľahko pohybovať a starší ľudia a rodiny s deťmi majú k dispozícii zariadenia, ktoré splnia ich potreby. Brama Miasta získala certifikát potvrdzujúci jej bezbariérovosť. Vďaka energeticky efektívnym riešeniam získali budovy certifikát LEED na úrovni Gold.

 

Súvisiace produkty