Novinky

Fasáda Ruukki obnovila pôvodný vzhľad budovy Venstres hus v Osle

Budova Venstres na námestí Youngstorget v nórskej metropole Oslo dostala v roku 2018 novú fasádu. Stará fasáda zažila mnoho histórie a budova už potrebovala novú tvár. Okrem nového fasádneho obkladu v nej boli vymenené aj všetky okná.

„Budova dostala svoj pôvodný vzhľad po tom, ako bola v 80. rokoch minulého storočia natretá svetlou farbou. Fasáda je teraz tmavá a za ňou sa nachádza 20 cm vrstva izolačného materiálu, ktorá zvyšuje energetickú výkonnosť budovy. To z budovy Venstres hus robí energeticky pasívnu budovu s veľmi nízkou potrebou energie,” vysvetľuje Nils Gunnar Dietz, riaditeľ budovy.

„Nikto nemôže urobiť všetko potrebné na záchranu klímy, ale každý môže urobiť niečo. Toto je jeden z našich príspevkov.”

Venstres hus je jednou z prvých budov z 50. rokov v Nórsku, ktorá bola zrenovovaná na energeticky pasívnu budovu. Jej stavba bola dokončená v roku 1954 a slúži ako sídlo liberálov (strany Venstre), najstaršej nórskej politickej strany. Budovu vlastní spoločnosť Venstre AS, ktorá prenajíma deväť poschodí, kde pracuje približne 150 osôb.

Budova dostala čiernu hliníkovú fasádu s použitím sínusových profilov, zvyčajne používaných na strechy.  Súčasná fasáda nebola sériovo vyrábaným produktom, ale bola vyrobená výhradne pre túto budovu, rešpektujúc priania Úradu pre kultúrne pamiatky mesta Oslo. Profily prišli z továrne vyrobené na mieru  a pripravené na montáž v presne určených miestach.

„S produktom spoločnosti Ruukki som veľmi spokojný, ako aj s celkovým osobným servisom. To rozhodlo o zákazke pre spoločnosť Ruukki. Výsledkom je presne taký istý typ fasády, aký mala budova, keď bola prvý raz dokončená. Produkty a služby spoločnosti Ruukki splnili naše očakávania na 100 %,” hovorí Nils Gunnar Dietz.

Okrem dobrého servisu je tiež rád, že bol projekt dokončený s takým úspechom.

„Na adresu novej fasády som počul len pozitívne ohlasy. Komentáre naznačujú, že budova umocňuje charakter námestia Youngstorget v Osle.”

 

Dodávka spoločnosti Ruukki:

Fasádne profily, hliník, približne 600 m2

Partner:

MDH Arkitekter SA