Novinky

Veľkolepá fasáda parkovacieho domu na letisku v Tallinne

V roku 2018 bol na letisku v Tallinne postavený parkovací dom pre viac ako 1200 automobilov. Budova sa nachádza pri rušnej ulici Tartu maantee a tvorí impozantnú tvár celého letiska. Na fasáde budovy sú použité obkladové lamely Cor-Ten, dodané spoločnosťou Ruukki.

Parkovací dom pozostáva z piatich budov, z ktorých každá  má tri poschodia. Budova, objednávateľom ktorej je letisko v Tallinne, AS Tallinn Lennujaam, bola zrealizovaná za jediný rok od návrhu až po dokončenie. Za projektovanie a výstavbu zodpovedala spoločnosť KMG Inseneriehituse.

„Dopyt po nových parkovacích miestach bol obrovský. V posledných rokoch sme zaznamenali rast počtu cestujúcich a miest na parkovanie bol nedostatok. Počet parkovacích miest sme teraz strojnásobili zo 400 na 1200“,"hovorí Margot Holts, manažérka pre komunikáciu na talinskom letisku.

Umiestnenie sa zdalo byť dôležité

„Našim kritériom číslo jeden bola dobre fungujúca budova. A keďže sa budova nachádza na viditeľnom mieste, bolo potrebné venovať o niečo viac úsilia aj tomu, aby bola vzdušná, moderná a atraktívna“, hovorí Margot Holts.

Vlastné kritériá na budovu mal nielen zákazník, ale aj mesto Tallinn. Budova mala byť pôsobivá a slúžiť ako brána do mesta pre leteckých cestujúcich.

Parkovací dom sa stal tvárou celého letiska. Nie je to obdĺžniková škatuľa, ktorá by dominovala krajine, ale splýva s jej okolím bez toho, aby uberala o pozornosť samotnú budovu letiska. Jeden z detailov, ktoré si zasluhujú pozornosť je, že uhol horných okrajov obkladových lamiel je v súlade s rovnako strmým designom strechy letiska.

Výzvou sa ukázala pôda a neustála dopravná premávka

Projektový manažér Marko Pikk z KMG Inseneriehituse, ktorý bol za projekt zodpovedný, označil za najnáročnejšiu fázu celého projektu základy stavby. Dôvodom bolo, na jednej strane, umiestnenie budovy na vápencovej pôde brehu jazera Ülemiste a na strane druhej to bola potreba vybudovať parkovací dom bez narušenia prevádzky letiska.

Najpôsobivejšia časť budovy, jej fasáda, nebola mimoriadne náročná. Obkladové lamely Cor-Ten sa na konštrukcie montovali ako vertikálne lišty, aby vytvorili dojem vzdušnosti.

„Inštalácia nespôsobila žiadne dodatočné problémy ani práce, pretože všetko bolo vopred starostlivo naplánované. Pri upevňovaní lamiel sa zohľadnil dokonca aj vplyv pohybu pôdy“, vysvetľuje projektový manažér Marko Pikk.

Mnoho uchádzačov

Farba fasády Cor-Ten spĺňala požiadavky na vzhľad budovy kladené zo strany letiska i mesta Tallinn.

„K tomu, že zákazku získala Ruukki dopomohla dlhá záručná lehota na produkt, ktorú vedela spoločnosť Ruukki poskytnúť a fakt, že povrch fasády si už nevyžaduje žiadnu ďalšiu údržbu“, hovorí Marko Pikk.

Vzdušnosť fasády zvyšuje i perforácia lamiel Cor-Ten. Požiadavkou zo strany hasičov bolo, aby polovica privádzaného vzduchu okamžite budovu opúšťala a perforácia umožnila splnenie tejto podmienky. Perforácia a veľkosť otvorov boli testované spoločne s Ruukki.

O dodávku fasády sa, okrem Ruukki, zaujímali aj tri ďalšie spoločnosti.

„Do projektu sa chcelo zapojiť viacero firiem, pretože budova stojí na veľmi dobre viditeľnom, strategickom mieste. Pre Cor-Ten je to skvelá vizitka“, hovorí Marko Pikk.

Výsledok naplnil očakávania

S účasťou firmy Ruukki na projekte je Marko Pikk spokojný. Výkresy a plány boli vypracované spoločne, spolu sa hľadali riešenia a dodávky boli promptné. Nová budova neunikla pozornosti.

„Na slávnostnom otvorení i pri neskorších návštevách sa architekti vyjadrovali o budove veľmi priaznivo. Všimli si tiež, že betón a Cor-Ten spolu veľmi dobre ladia“, hovorí Marko Pikk.

Súdiac podľa ohlasov, aj predstavitelia mesta Tallinn sú spokojní s parkovacím domom, ktorý sa stal, presne ako to bolo zamýšľané, leteckou bránou do mesta.

S výsledkom je spokojné aj letisko Tallinn.

„Sme spokojní s produktmi, ktoré boli pre túto budovu zvolené. Dodávajú jej elegantný a moderný vzhľad. Parkovací dom bol veľmi dobre prijatý a získal len pozitívnu spätnú väzbu“, poznamenáva Margot Holts.

„Hoci stavebný projekt nebol jednoduchý, bol dokončený úspešne a podľa plánu. Je pochopiteľné, že som spokojný ako s projektom, tak aj s fantastickým výsledkom“, s nadšením dodáva projektový manažér Marko Pikk.