Novinky

Fasáda Cor-Ten dodáva budove Fortum v Osle osobitý charakter

Fortum Oslo Varme je vlastníkom a prevádzkovateľom siete diaľkového vykurovania v meste Oslo, v Nórsku. Počas zimného obdobia pokrýva spoločnosť viac ako 20 % dopytu na vykurovanie v hlavnom meste Nórska. Firma má celkom 11 teplární, pričom jedna z nich je v obvode Haradsrud v Osle. V roku 2018 bola, hneď vedľa existujúcej teplárne, dokončená nová administratívna budova, pre ktorú Ruukki dodala fasádne profily Design Cor-Ten S7. Súčasťou objednávky bola aj podpora montáže a návrh detailov.

„Chceli sme, aby nová budova zlepšila vzhľad výrobných objektov a dobre zapadla medzi existujúce budovy v susedstve,“ hovorí Jan Morten Trønnes, vedúci výroby vo Fortum Oslo Varme.

„Projekt bol zaujímavý aj tým, že zahŕňal niekoľko rôznych budov. Špeciálne požiadavky sa objavili aj vzhľadom na miesto, kde budova stojí. Oblasť je priemyselnou zónou v údolí s výhľadom na rezidenčné štvrte na východe i západe,“ vysvetľuje Åke Letting z architektonickej kancelárie Astrup og Helleren, ktorý budovu navrhol.

Návrh budovy rešpektoval bezpečnostné predpisy a prispel i k zvoleným riešeniam.

„Budova sa vyznačuje niekoľkými špeciálnymi riešeniami, ako je napríklad spôsob výstavby stien v budove a umiestnenie okien a dverí. Tento projekt vyžadoval, aby sme sa zamerali na projektovanie budovy v súlade s predpismi,“ vysvetľuje architekt Martin Vodde zo spoločnosti Astrup og Helleren.

 

Priemyselné budovy môžu byť elegantné

 

Dizajn priemyselných budov je často podriadený výške nákladov. Napriek tomu môžu byť tieto objekty atraktívne.

„Cor-Ten sme zvolili pre jeho prirodzenú farbu a jednoduchú údržbu fasády z tohto materiálu. Teraz majú všetky budovy v okolí svoj vlastný charakter a zároveň spoločne vytvárajú príjemnú kombináciu,“ hovorí Åke Letting.

„Chceli sme vytvoriť elegantnú budovu, pretože okolo nej prechádza mnoho obyvateľov Osla na ceste do triediaceho centra,“ vraví Martin Vodde.

Jan Morten Trønnes z Fortum hovorí, že zo začiatku bolo mnoho ľudí skeptických čo sa týka farby fasády.

„Som presvedčený, že teraz, keď Cor-Ten nabral patinu, sa väčšine našich zamestnancov aj návštevníkov páči. Mne osobne sa veľmi páči. Moderný vzhľad a jednoduchá údržba fasády sú vlastnosti, ktoré sme od budovy chceli,“ hovorí Jan Morten Trønnes.

„S projektom som spokojný a celá budova vyzerá skutočne veľmi dobre. Myslím si, že spokojný je aj klient, pretože odvtedy spolupracujeme aj na ďalších projektoch,“ vraví Åke Letting.