Novinky

Energetická efektívnosť a minimalizmus inšpirovali priestory spoločnosti Apranga

Čierna, biela a príroda – tieto elementy boli zdrojom inšpirácie architektonického návrhu administratívnych a logistických priestorov spoločnosti Apranga.

Vychádzali sme z minimalizmu, čierna a biela sú farby, ktoré nájdete v prírode. Všetky ostatné farby sú medzi nimi. Ďalšou témou bolo smerovanie zvislých lamiel, ktoré prebúdzajú fasádu budovy k životu“, podotkol architekt Algirdas Kauŝpėdas, vedúci projektu z architektonickej kancelárie JP Architektūra.

Apranga je litovská obchodná skupina a popredný maloobchodný predajca módnych tovarov mnohých značiek oblečenia, obuvi a kožených výrobkov v pobaltských krajinách. Skupina je partnerom približne 200 značiek, vrátane takých ako sú Hugo Boss, Mango a Zara. Nové priestory slúžia ako distribučné centrum pre 180 predajní v Pobaltí.

Brána do Vilniusu a príklad dôsledného plánovania

Tieto nové priestory, dokončené v roku 2018, majú podlahovú plochu približne 15 500 metrov štvorcových, vrátane administratívnej budovy s výmerou 3500 metrov štvorcových. Logistická hala a administratívna budova nie sú rovnaké, ale vzájomne sa odlišujú. Aj to bola jedna z vecí, ktorú architekt navrhol zákazníkovi.

„Administratívna budova je vizitkou spoločnosti a dodáva jej dôstojný dojem. Globálne pôsobí celá administratívna budova tak, ako by sa vznášala a zdôrazňovala budovu skladov, hoci tá je oveľa menšia“, vysvetľuje Algirdas Kauŝpėdas,

„Budova stojí pri rušnej ceste na okraji mesta a dodáva mestskej siluete eleganciu. Určitým spôsobom sa stala vstupnou bránou do Vilniusu“, poznamenáva vedúci designu Andrius Juodpusis z architektonickej kancelárie JP Architektūra.

Apranga v minulosti sídlila v priemyselnej zóne mesta Vilnius.

„Bolo zaujímavé navrhnúť stavbu na „zelenej lúke“, pretože súčasne poslúži aj ako zárodok budúceho rozvoja tejto oblasti“, dodáva Algirdas Kauŝpėdas.

Panely tvoria súčasť modernej stavby

Pre spoločnosť Apranga boli kritériami hodnotenia budovy najmä energetická efektívnosť a vysoká kvalita. Okrem toho by budova mala mať príjemný interiér a slúžiť pre zamestnancov ako miesto stretávania, podobne ako námestia s obchodmi v centre mesta pre obyvateľov Vilniusu. Výzdoba mala byť klasická a výrazná, a keďže móda a módne domy prichádzajú z rôznych kultúr, aj dekor by mal harmonicky ladiť s rôznymi kultúrami.

Na opláštenie budovy boli použité Ruukki sendvičové panely. Andrius Juodpusis sa domnieva, že panely sú ideálnym riešením pre logistické centrá, sklady a tržnice.

Je to súčasť modernej stavby. Sendvičové panely by mohli nájsť aj širšie použitie, napríklad na školách a verejných budovách. Budova zo sendvičových panelov je jednoduchá a efektívna. Práve tieto aspekty by mali byť podporené vždy, keď sa jedná o výstavbu z verejných financií“, poznamenáva Algirdas Kauŝpėdas.

Stavenisko rešpektujúce životné prostredie

Aj vnútri budovy vidíme prírodu ako jeden z troch prvkov. Príroda vchádza do budovy cez sklenené steny vstupnej haly. Pracovné priestory v administratívnej budove sú biele, kaviareň a ďalšie priestory zasa farebné. Výzdoba zasadacích miestností bola zvolená podľa ročných období. Svoje farby majú ako módne sezóny, tak i ročné obdobia, a tu ich majú aj mítingové priestory.

Budova je vykurovaná a chladená využitím geotermálnej energie a na parkovisku sú nabíjacie stanice pre elektromobily. S ohľadom na prostredie bola, použitím Ruukki oceľových lamiel, vybudovaná protihluková stena na okraji pozemku. Hluk z prevádzky a dodávok tovaru tak neruší okolie.

Dobrý servis šetrí čas na kreativitu

Energetická efektívnosť patrila medzi hlavné kritériá a budova je nesporne energeticky efektívna. Spĺňa požiadavky energetickej triedy A+.

Architekt Andrius Juodpusis poukazuje na to, že na energetickej efektívnosti sa významnou mierou podpísali sendvičové panely firmy Ruukki. Panely boli použité aj pre deliace priečky administratívnej a skladovej budovy a pre požadované protipožiarne steny medzi časťami budovy. Andrius Juodpusis je s úlohou firmy Ruukki veľmi spokojný.

„Podpora produktov je výborná a vždy, keď sme ju potrebovali, mali sme k dispozícii údaje i osobnú pomoc zástupcu Ruukki. Spoločnosť Ruukki má široké portfólio produktov s dlhou zárukou.“

Ruukki, pri projektovaní priestorov spoločnosti Apranga, navrhla rozloženie panelov, t.j.  podrobný plán s počtom potrebných panelov, ich umiestnením i spôsobom využitia pre vytvorenie detailov návrhu. 

„Služby boli naozaj výborné a znamenalo to, že sme nemuseli vynakladať čas na hĺbkové spoznávanie panelov a ich vlastností. Získali sme tak viac času na kreatívnu prácu, teda na to, v čom sme najlepší“, s nadšením konštatuje Andrius Juodpusis.