Novinky

Nové distribučné centrum v Nórsku znamená vyššiu efektívnosť a ešte lepšie pracovné podmienky

V júni 2019 bol v Nórsku otvorený nový sklad spoločnosti Tibnor. Budova bola navrhnutá tak, aby vyhovovala obchodnej činnosti spoločnosti a aby vytvárala príjemné pracovné prostredie pre 65 zamestnancov Tibnor, ktorí tam pracujú.

„V sklade je obzvlášť dôležitá regulovaná vnútorná teplota, ako aj príjemné osvetlenie,“ hovorí Finn Kamås, riaditeľ výroby a logistiky v spoločnosti Tibnor, ktorý Tibnor zastupoval v stavebnom projekte.

Ruukki dodala nosné trapézové profily pre strechu a sendvičové panely pre steny tejto budovy. Okrem toho Ruukki poskytla výpočet požadovaného zastrešenia a vypracovala kladačský plán.

Pri udržiavaní vhodnej teploty budovy zohrávajú dôležitú úlohu panely a strecha, pretože budovu účinne izolujú. Teplota v interiéri centrálneho skladu Tibnor nesmie nikdy klesnúť pod +5 °C, dokonca ani v zime.

„Pre budovu sme si stanovili aj obchodné ciele. Tie sa dosahujú centralizáciou. Keď je všetko sústredené na jednom mieste, znižujú sa tým náklady,“ poznamenáva Finn Kamås.

Spoločnosť Tibnor je severským dodávateľom ocele, ďalších kovov a spracovateľských služieb. Tibnor je súčasťou SSAB a okrem Škandinávie pôsobí aj v Pobaltí. 

Ciele zákazníkov súvisiace s budovou

Hlavný sklad sa nachádza v obci Eidsvoll, približne 60 kilometrov na sever od Osla. Rozkladá sa na ploche 21 000 metrov štvorcových, kam by sa pohodlne zmestili dve futbalové ihriská. Portfólio zahŕňa nielen oceľové výrobky SSAB, ale aj produkty z hliníka a nehrdzavejúcej ocele. Tibnor predtým pôsobil v lokalite Furuset, na predmestí Osla.

Finn Kamås zo spoločnosti Tibnor hovorí, že jeho prácou bolo začleniť ciele spoločnosti do budovy a, keďže na projekte pracovalo viac ľudí, jeho úlohou bolo skôr usmerňovať a riadiť spoluprácu, pôsobil tak skôr ako dirigent. Napríklad, spoločnosť Straye bola zodpovedná za vybudovanie stien a Metacon zasa za strechu.

„Firme Metacon som povedal, že chceme biele stropy, pretože strop a okná výrazne ovplyvňujú svetelné podmienky. Vedeli sme, že Ruukki má vhodný produkt k dosiahnutiu toho, čo sme mali na mysli,“ hovorí Finn Kamås.

Fantastický projekt

Pre dodávateľa ocele bolo prirodzené postaviť svoje priestory z ocele a použiť produkty vlastnej spoločnosti. Toto však nebolo kritérium číslo 1 pri voľbe produktov spoločnosti Ruukki.

„Ruukki má veľmi kvalitné produkty, ktoré sa jednoducho a rýchlo inštalujú, a aj ich cena je primeraná,“ hovorí Finn Kamås a dodáva, že: „celkovo vzaté, s projektom som veľmi spokojný. Budova bola dokončená podľa plánu a tímová spolupráca všetkých účastníkov bola príkladná. Bol to skutočne fantastický projekt.“