Novinky

Ruukki Cor-Ten® bol zvolený na fasádu električkových napájacích staníc v Tampere

Systém Tampereen Ratikka má byť vybudovaný a implementovaný pomocou aliančného modelu. Aliancia je model spolupráce, v ktorom klient zapojí zúčastnené strany, stavebníkov a projektantov v čo najskoršej fáze projektu. Tampereen Ratikka je najmodernejší systém verejnej dopravy vo Fínsku. Do električky budete môcť naskočiť v roku 2021.

Po prehodnotení množstva rozličných plánov bola na fasádu budov vybraná oceľ Cor-Ten®, ktorú zbožňuje množstvo architektov. Komisiu stavebného dozoru nad vzhľadom budov v Tampere koncipovala a navrhla spoločnosť Aihio Arkkitehdit vedená Juhom Ryösä.

Do tohto jedinečného projektu sme boli zapojení v rannej fáze jeho vývoja. Materiál Cor-Ten® od Ruukki, ktorý zapadá do prostredia, je poctivý a nadčasový, bol vynikajúcou voľbou pre fasády napájacích staníc. Napájacie stanice sú navrhnuté tak, aby vyzerali podobne a vytvorili obraz jednoty, vďaka ktorému sa dajú jednoducho rozpoznať ako súčasť električkovej trate.

Lamely rôznych šírok vyrobené na mieru boli namontované vertikálne, čím bol dosiahnutý rytmus a jednotný povrch budov pre hladké riešenie stien a striech.

„Po mnohých zmenách vo fáze návrhu je konečný výsledok úspešný. Príjemné budovy a ich živé a nadčasové fasády Cor-Ten® predstavujú spojenie minulosti s moderným prostredím,“ hovorí Juha Ryösä z Aihio Architects.

„Spoločnosť Ruuki bola vybraná ako dodávateľ materiálu, pretože má odborné znalosti, je nezávislá a prístupná v komunikácii. Kedykoľvek ich môžete kontaktovať a požiadať o radu a často dostanete aj tipy, ktoré vás možno ani nenapadli“, pokračuje Ryösä.

Ryösä považuje Cor-Ten® za nadčasový, všestranný a poctivý. „Materiál ma nadchol už v deväťdesiatych rokoch, keď som plánoval záverečnú prácu počas môjho štúdia, ktorá zostala nedokončená dokonca aj po mojej diplomovke. V deväťdesiatych rokoch nebolo použitie ocele Cor-Ten® na fasádach také bežné.“

Električkové napájacie stanice v Tampere boli inštalované použitím inštalačnej technológie Pirkanmaa. Boli navrhnuté spoločnosťou Aihio Arkkitehdit z Tampere.