Novinky

Bytový komplex Ulven Terrasse v Oslo použil meď na posilnenie svojej identity

Bytový dom Ulven Terrasse sa nachádza v obvode Ulven mesta Oslo, približne 3 kilometre na severovýchod od centra mesta. Dom bol dokončený na začiatku 80. rokov minulého storočia a tvorí ho päť budov, v ktorých je celkom 215 bytov.

Prísnejšie požiadavky na energetickú úspornosť viedli k modernizácii budov, ktorá zahŕňala silnejšiu izoláciu, výmenu fasády a okien, a tiež renováciu balkónov. Takmer 2-ročný projekt skončil dokončením dvorov koncom roku 2019.

Identita v súlade s okolím

Na starých fasádach bytového komplexu boli použité svetlé oceľové plechy, žlté a červené drevené obklady a betón. Fasáda vyzerala byť dlhá a bola považovaná za všednú a bez súladu.

„Pôvodne sme uvažovali o umytí a nafarbení pôvodného dreveného obkladu, to by však sťažilo zosilnenie izolácie,“ hovorí Ulf Christensen, project development manager v spoločnosti Selvaag Prosjekt, ktorá projekt realizovala.

Dizajn bol založený na vytvorení silnej identity bytového komplexu na základe histórie a okolia oblasti a jej budúceho rozvoja. Za návrh bolo zodpovedné architektonické štúdio LÉVA Urban Design v spolupráci s dodávateľom a rezidentmi.

Na obnovu fasády bola použitá meď, tehly a drevo a budovy teraz tvoria harmonický celok s prírodným prostredím a s ostatnými tehlovými budovami v obvode.

Ruukki dodala, v spolupráci s architektom a spoločnosťou vykonávajúcou práce na projekte, špeciálne medené lamely, ako aj detailný návrh a plán montáže.

Obytná plocha

Zrekonštruované fasády zdôrazňujú vstupy, spotrebovalo sa menej materiálu ako predtým a zrušilo sa vertikálne zoskupenie. Päť rôznych budov nadobudlo pokojnejší vzhľad a stali sa integrovaným celkom, čo bolo cieľom projektu.

Možnosti opláštenia zahŕňali oceľ s farebnou povrchovou úpravou, zinok a meď. Architektka Cecilie Austerå hovorí, že medená fasáda nebola na začiatku preferovaným riešením, ale po niekoľkých kolách plánovania bolo zrejmé, že najlepšie spĺňa kritériá fasády práve meď.

„Najdôležitejšie bolo pozerať sa na celú oblasť ako na celok a nie ako na jednotlivé budovy. Výsledkom bolo, že sme vytvorili integrálny celok, kde sú povrchy fasády v jednote a materiály sú energické a prirodzené.“

Meď ožíva keď sa svetlo na jej povrchu rôznym spôsobom v priebehu dňa odráža a s pribúdajúcimi rokmi sa objavujú aj odlišné farebné odtiene.

„Tri veľkosti lamiel použitých na stenách dodávajú fasáde vitalitu a jedinečnosť. Zámerom bolo vytvoriť fasádu s vertikálnym výrazom, ktorá zapôsobí na okoloidúcich. Teraz sa na povrchu fasády odohráva hra slnečného svetla alebo snehu,“ opisuje Cecilie Austerå.

Silný koncept dotiahnutý do konca

Projekt Ulven Terrasse naučil Cecilie Austerå ako postupuje proces navrhovania a výstavby. Naučil ju hlavne, ako postupovať aby práce na seba nadväzovali v správnom poradí a nevymkli sa spod kontroly.

„Pokiaľ ide o výsledok, bolo nevyhnutné, aby sme od začiatku mali silný koncept a víziu. Tým sme sa riadili pri rozhodnutiach a zmenách počas projektu.“

Dnes Ulven Terrasse žiari, či je oblačno alebo slnečno. Medená fasáda nie je z tých najlacnejších, no výber bol urobený s prihliadaním na dlhší časový horizont.

„Vytvorili sme fasády s dlhou životnosťou, ktoré budú určite funkčné aj o sto rokov. Nielen to, údržba medenej fasády je finančne nenáročná,“ poznamenáva Ulf Christensen zo spoločnosti Selvaag Prosjekt, zodpovednej za výstavbu.

Inger Sandset, ktorá predsedá rade vlastníkov bytov hovorí, že vlastníci bytov považovali rekonštrukciu za pozitívnu záležitosť, ktorá dokonca zvýšila interakciu medzi obyvateľmi.

„Obyvatelia sú skutočne spokojní. Podobne aj obyčajní ľudia a profesionáli sú ohromení tým, čo vidia. Pre mnohých je to skutočný zážitok a myslím, že výsledok je ešte lepší ako sme si predstavovali,“ hovorí Inger Sandset.

Architektka Cecilie Austerå je s výsledkom spokojná, pretože štúdio LÉVA Urban Design dokázalo dať komplexu Ulven Terrasse nový vzhľad a identitu.

„Vcelku bol tento projekt pozitívnou skúsenosťou aj preto, že bol iný. Kladné ohlasy sme dostali aj od zákazníka. A najlepšou odmenou našej práce je spokojnosť zákazníkov,“ uvádza architektka Cecilie Austerå.