Novinky

Komerčná budova v zlatej farbe v harmónii s prostredím

Pri diaľnici medzi Štokholmom a Göteborgom, približne 4 km východne od Eskilstuny, bude čoskoro otvorená nová budova. Táto obchodná budova sa odlišuje svojou zlatou farbou a oknami na južnej strane.

Budovu navrhla architektka Elin Pantzare a je vlastníctvom investičnej spoločnosti Frost – Fastighets&Markentrepenad. Stavebné práce začali v septembri 2018 a priestory boli pripravené na používanie v máji 2019.

Obchodná budova s pôdorysom len o málo menším než 1 000 metrov štvorcových je sídlom piatich spoločností a je v nej aj obytný apartmán. 

Podľa Lukasa Frosta, zo spoločnosti Frost – Fastighets&Markentrepenad, majú už všetky priestory svojich nájomníkov. Na prízemí bude čoskoro otvorený obchod, stolárstvo, odťahová služba a garáž. Je tam aj obytný apartmán, ktorý bude slúžiť na dočasné ubytovanie. Na prvom poschodí budovy budú kancelárske priestory.

 

Farba v súlade s prirodzeným prostredím

Sendvičové panely použité na steny budovy dodala spoločnosť Ruukki. Architektka Elin Pantzare zvolila zlatú farbu, ktorá, podľa nej, dodáva budove takmer lesklý, na pohľad veľmi príjemný vzhľad.

„Farba budovy sa v skutočnosti mení v závislosti od slnečného svetla. Na jeseň. Všimla som si, že farba budovy sa prelína s farbou okolitej prírody. Žltá tráva a zlatohnedé lístie sú v harmónii s budovou. Zdá sa, že ešte aj kamienky na zemi sú tej istej farby,“ hovorí Elin Pantzare.

Komerčná budova bola postavená na mieste staršieho domu, mimo plánovanú stavebnú zónu. Rozmery budovy boli obmedzené veľkosťou pozemku, preto je budova postavená v ľudskom meradle a nenarúša rovnováhu prostredia. S novou budovou nemali problém ani susedia, proti výstavbe tak neboli žiadne námietky.

 

Efektivita výstavby sa odrazila na rozpočte spoločnosti

Budova ponúka vynikajúce priestory pre malých podnikateľov, pre ktorých nájomné predstavuje významný faktor, predovšetkým na začiatku podnikania.

„Pri výstavbe niečoho nového musí byť budova cenovo konkurencieschopná, čo sa prirodzene odráža aj na výške nájomného. Naším cieľom bolo dokončiť stavbu v presne stanovenom termíne. Na cenu budovy a, v konečnom dôsledku aj nájomné, vplýva i časový rozvrh,“ hovorí Lukas Frost s ohľadom na budúcnosť klientov.

A dodáva, že „na náklady budovy počas jej životnosti má vplyv aj energetická účinnosť dosiahnutá panelmi.“

„Vybrali sme si panely Ruukki vzhľadom na environmentálny aspekt. Energetická účinnosť bola jedným z hlavných kritérií budovy,“ pokračuje Elin Pantzare.

Ruukki Life energy panely zvyšujú energetickú účinnosť budovy a sú vyrobené z recyklovaných materiálov. Minerálna vlna, ako izolačný materiál, bola vyrobená takmer výhradne z recyklovaného skla.

Zlatá farba a zaujímavo umiestnené okná na južnej strane budovy upútajú pozornosť a utkvejú v pamäti, aj pri pohľade na budovu z rýchlo idúceho auta.

„Farba dodáva budove vznešenosť a dôstojnosť a ľudia jej venujú pozornosť. Pozitívne ohlasy sme dostali ešte pred skutočným uvedením budovy do prevádzky“, hovorí nadšene Elin Pantzare.