Novinky

Opláštenie najvyššieho skladu v Poľsku

Sklad spoločnosti Amica v poľskom meste Wronki je charakteristický svojou výškou, 47 metrov, čo z neho robí najvyššiu budovu tohto typu v Poľsku a zároveň najvyššiu v Európe v sektore bielej techniky. Táto impozantná stavba bola vybudovaná v spolupráci so spoločnosťou Ruukki Polska, ktorá dodala sendvičové panely na obvodové steny budovy. 

Práce na tomto stavebnom projekte trvali o niečo viac ako jeden rok. Výškový sklad pre bielu techniku, ktorú vyrába Amica v meste Wronki, bol vybudovaný na ploche 6 097 m2, na základových pilieroch s celkovou dĺžkou 20 km. Podlahová plocha plne automatizovaného skladu je 6 500 m2 a zaisťuje priestor pre 26 000 paliet s 230 000 veľkými domácimi spotrebičmi.

Spoločnosť Amica S.A. je najväčší výrobca domácich spotrebičov v Poľsku. Značka je veľmi známa aj v zahraničí keďže výrobky sa predávajú vo viac než 50 krajinách na celom svete. Hlavnými vývoznými trhmi sú predovšetkým Nemecko, Veľká Británia a severské krajiny.

Budova je neprehliadnuteľná, preto bolo pre investora dôležité uistiť sa, že vzhľad i konštrukčné metódy budovy sú v súlade s najprísnejšími normami. Vysoká kvalita Ruukki produktov a naše skúsenosti splnili všetky očakávania zákazníka. 

„Hlavným kritériom bola pre nás vysoká kvalita, zaručená dlhá životnosť a spoľahlivosť projektu, ako aj, samozrejme, prijateľné ceny. Pokiaľ sa jedná o takéto konštrukcie, nemohli sme experimentovať s materiálmi, ale museli sme zvoliť osvedčené a spoľahlivé produkty, ktoré zaručujú nami požadovanú kvalitu a dlhú životnosť. Možné problémy s opláštením, napr. korózia, nedostatočná vzduchotesnoť, narušená priľnavosť ocele k PIR alebo minerálnemu jadru by sa napravovali veľmi ťažko kvôli výške budovy a nepretržitej prevádzke. Ruukki sme si zvolili preto, lebo je to známa značka s preukázateľne vysokou kvalitou zaručujúcou dlhodobý výkon stavebných produktov, s dlhoročnými skúsenosťami, špičkovou úrovňou služieb, dodávkami na krátku vzdialenosť a optimálnymi cenami,“ hovorí Tomasz Machaj, riaditeľ pre investície a údržbu v spoločnosti Amica S.A.

Miestna dostupnosť bola ďalšou výhodou, ale tiež náročnou úlohou pre spoločnosť Ruukki. Závod na výrobu sendvičových panelov v Obornikoch je iba 36 km od Amica vo Wronki. Mnoho ľudí z Wronki pracuje v závode Ruukki v Obornikoch a naopak – zamestnanci Amica žijú v meste Oborniki a dochádzajú do Wronki. Všetci chcú byť hrdí na svoju spoločnosť a na spoluprácu. A to je naozaj vidieť a cítiť! Marcin Remisz, výrobný riaditeľ Ruukki Polska, ktorý žil vo Wronki, sa k tomuto projektu vyjadril takto:

„Som skutočne rád, že sme boli súčasťou tejto modernej investície a prispeli sme k jej úspechu. Sklad sa v tejto lokalite vyznačuje svojou veľkosťou, vzhľadom a funkčnosťou. Od začiatku sme vedeli, že zákazníci od nás očakávajú vysokú kvalitu a presnosť dodávok. Napriek výraznému objemu objednávky išlo všetko veľmi hladko a všetky panely boli vyrobené presne podľa potreby. Náš tím znovu ukázal, že môžeme splniť náročné očakávania a rád by som za to poďakoval všetkým zúčastneným.“

Ruukki dodala v krátkom čase 15 000 m2 sendvičových panelov dvoch typov, s PIR jadrom a s jadrom z minerálnej vlny, ktoré boli namontované na tú istú fasádu. Všetky panely boli vyrobené v závode Ruukki v meste Oborniki. 

„Našou veľkou výhodou je skutočnosť, že vieme dodať kombináciu zhodných panelov s PIR jadrom a s jadrom z minerálnej vlny. Šírka a profilácia panelov sú identické,“ vysvetľuje Eryk Podpora, regionálny obchodný manažér Ruukki Polska, ktorý bol zodpovedný za spoluprácu so zákazníkom.

Vzhľadom na výšku budovy sme vo fáze projektovania museli vyriešiť mnoho konštrukčných otázok ako je zvýšené zaťaženie vetrom, alebo potenciálne väčšie deformácie. Pri takom veľkom objeme panelov bolo dôležité zaistiť aj jednotnosť farby, predovšetkým preto, že boli použité metalické farby, pri ktorých je to zložitejšie. 

Rovinnosť povrchu predstavovala tiež výzvu – na veľkých fasádach vidno aj tie najmenšie nedostatky kvality, preto boli tolerancie rovinnosti extrémne tesné.

„Sendvičové panely sme spoločnosti Amica dodávali už aj predtým, na opláštenie jej výrobného závodu. Investor tak veľmi dobre vedel, čo od nás môže očakávať. Opäť sme dokázali, že výškové sklady spadajú do našej základnej odbornosti. Naše produkty boli použité v rámci projektov ako výškový sklad pre BASF alebo budovy cukrovaru Środa Wlkp.,“ uvádza Eryk Podpora.

Impozantný sklad sivej farby s červenými pruhmi a s logom Amica je vidieť už zďaleka. Budova určite zmenila vzhľad okolia. Zároveň sa však stala akousi reklamou spoločnosti – skvelý vzhľad, vysoká úroveň bezpečnosti a nulový dopad na životné prostredie čo sa týka hluku a znečistenia, sú jej silnou stránkou, k čomu výrazne prispela aj Ruukki.