Building Envelope blog

Architektúra pre obyčajných ľudí

Ak si niekto myslí, že architektúra je iba pre stavebných profesionálov, mýli sa. Veľmi dobrým príkladom je moje rodné mesto Košice. Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku, ktoré sa nachádza na východe krajiny.

Pereš Park, nové nákupné centrum, bolo otvorené začiatkom roka 2018. Bol to najväčší stavebný projekt v histórii mestskej časti Košice-Pereš, pri výstavbe ktorého boli použité vyspelé technológie. Nákupné stredisko Pereš Park patrí dnes medzi moderné stavby súčasnej architektúry, ktoré spĺňa všetky požiadavky a štandardy. Ruukki dodala pre túto budovu prevetrávanú fasádu.

Fasáda budovy už dostala nejedno hodnotenie, nielen zo strany investora a miestnej samosprávy, ale aj od obyčajných ľudí – obyvateľov a návštevníkov. Vhodne vybrané tvary, materiály, farby a detaily dodávajú budove charakter a osobitosť. Dobrá architektúra je tak v harmónii s okolím a stáva sa jeho neodmysliteľnou súčasťou. Ruukki, spoločne s investorom a dodávateľom, spoločnosťou K&C Group Košice, navrhli to najvhodnejšie riešenie a produkty. Ruukki dodala sendvičové panely s hladkou profiláciou a fasádne kazety Liberta elegant 500 v zlatej farbe.

Pereš Park je najväčšou investíciou v histórii obce a ponúka náležitú, širokú občiansku vybavenosť – všetko pod jednou strechou.

 

Mnoho prekážok pred dosiahnutím cieľa

Miestna samospráva predstavila myšlienku výstavby nákupného centra a nového úradu ešte v roku 2008. Stará budova, kde sídlil miestny úrad a kultúrny dom, postavená v sedemdesiatych rokoch, už viac nespĺňala požiadavky miestneho zastupiteľstva. Renovácia by bola, vzhľadom na zastaralosť použitých materiálov, hotová finančná katastrofa.

Po dokončení špecifikácie budovy nastal čas na hľadanie investora. To sa udialo v roku 2011.

Našťastie sa našiel chápavý, otvorený a osvietený investor a zhotoviteľ v jednom, spoločnosť K&C Group Košice, ktorá mala záujem rozvíjať mesto. Mesto Košice už v minulosti patrilo medzi najdôležitejšie obchodné križovatky vtedajšej Európy. Nové nákupné centrum bolo postavené na mieste starého miestneho úradu, ktorý bol v októbri 2013 zbúraný. Odhadovaný čas výstavby bol 12 mesiacov od demolácie. No získať stavebné povolenie trvalo takmer ďalšie 3 roky. Sedemnásty október 2016 bol zapísaný do histórie Pereša ako deň poklepania základného kameňa budovy, a to za účasti významných predstaviteľov mesta, investora a mediálnej komunity.

Takmer do roka a do dňa vyrástla v centre obce trojpodlažná budova Pereš Parku. Konečne ožilo a znova bije srdce obce. Nová budova prináša tejto časti mesta zónu kultúry, služieb a priestor, kde je možné stráviť príjemné chvíle.

Toto ste o Košiciach vedeli?

Prvá písomná zmienka o Košiciach pochádza z roku 1230. V roku 1369 dostali Košice ako prvé mesto v Európe vlastný mestský erb. Návštevníci mesta môžu obdivovať architektonickú krásu nielen pozdĺž historickej promenády, ktorej dominuje gotická katedrála zo štrnásteho storočia – Dóm svätej Alžbety, ale aj v priľahlých uličkách.

Košice sú tiež rodným mestom niekoľkých zamestnancov Ruukki Slovakia! Okrem ich dlhej histórie sú tiež celosvetovo známe vďaka Košickému maratónu mieru, ktorý sa koná každoročne od roku 1924 (je to najstarší maratón v Európe a tretí najstarší na svete).

Pozývame vás na návštevu tohto krásneho a inšpiratívneho mesta! Prečítajte si viac o Košiciach a naplánujte si návštevu na visitkosice.eu.