Primo-main_1920

Produktové novinky!

Návrh opláštenia budov už viac neznamená obmedzenia, ale skôr príležitosti. Uvedením Ruukki® Primo na trh mení Ruukki budúcnosť moderného opláštenia.

Prečítajte si viac o Ruukki® Primo

Produkty a služby pre udržateľnú výstavbu

Vyrábame udržateľné oceľové produkty pre steny a strechy. Okrem toho ponúkame partnerom a zákazníkom projekčné služby a službu optimalizácie produktov. 

Naše produkty sú určené najmä pre logistické centrá, komerčné, priemyselné a kancelárske budovy, či športové haly a arény. 

Novinky

Pódium na námestí s trhoviskom v Joensuu centrom Severného Karelska

V centre Joensuu, hlavného mesta regiónu Severné Karelsko vo Fínsku, je trhovisko, srdcom ktorého je pódium. Práce na obnove trhoviska trvali 18 mesiacov a boli ukončené na jeseň 2018. Projekt bol veľmi rozsiahly a okrem iného zahŕňal výstavbu podzemného parkoviska pod trhoviskom pre 400 vozidiel, vydláždenie námestia použitím viac ako 73 000 kusov kamenných dosiek a vytvorenie pôsobivej tribúny.

Pódium je otvorené v dvoch smeroch, k ulici Kauppakatu, ktorá slúži ako pešia zóna a smerom k trhovisku. Budova s pódiom si vyžadovala špeciálnu konštrukciu, je vysoká približne 8 metrov a dlhá asi 25 metrov. Na steny bolo použité drevo, na strechu vopred patinovaná meď a na podlahu čierny prírodný kameň. Strecha je na oboch koncoch zaoblená.

Viacúčelové pódium

„Pódium sa používa často a slúži ako miesto konania rôznych podujatí, napríklad takých ako je festival Ilosaarirock v lete a udeľovanie cien pretekov v biatlone v zime,“ hovorí architekt Osmo Karttunen, ktorý pódium navrhol v architektonickej kancelárii Karttunen–arkkitehtitoimisto.

Pódium, ktoré si objednalo mesto Joensuu, slúži aj na iné účely. Severný koniec slúži ako vstup na parkovisko, a je tiež miestom, kde môžete nájsť vetracie potrubie podzemného parkoviska. Táto časť pódia je obložená fasádnymi kazetami Cor-Ten, ktoré dodala spoločnosť Ruukki a ktoré boli začiatkom roka 2020 ešte vo fáze patinovania. Okrem toho sú kazety perforované.

„Spočiatku sme pripravili asi desať návrhov, z ktorých si projektový tím vybral najvhodnejšiu verziu pre ďalšie práce, a to zaoblenú strechu. Design nebol dokončený naraz, návrh pre ďalšie práce bol v jednotlivých fázach zdokonaľovaný,“ povedal Osmo Karttunen.

Prírodné materiály hrajú významnú úlohu

Povrch námestia s trhoviskom Joensuun je z červenej žuly, Karelskej červenej. Červená žula na dlaždice námestia bola vyťažená v oblasti Ylämaa blízko Lappeenranta a čierna žula v oblasti Varpaisjärvi v Lapinlahti. Červená a čierna tvoriaca povrch námestia odkazuje na farby Karelska.

Pódium charakterizuje aj prírodný materiál ako je oceľ Cor-Ten. Ako uviedol architekt projektu Lasse Nevalainen, Cor-Ten je možné použiť na vytvorenie živých povrchov a pre verejné budovy na významných miestach sa priam ponúka.

„Predtým ako sme sa rozhodli vytvoriť jedinečné riešenie, ktoré bude udržateľné a bude v súlade s prostredím, sme hľadali inšpiráciu štúdiom toho, čo už bolo vytvorené niekde inde. Čakali sme na projekt, kde by sme mohli použiť autentické materiály ako kameň, meď a Cor-Ten,“ hovorí Lasse Nevalainen.

Inšpirované ženami z Karelska

Fasádne kazety Cor-Ten použité na pódiu boli perforované, aby do budovy prenikalo svetlo. Alternatívnym riešením by boli aj okná alebo nejaké iné obloženie, ktoré by dovoľovalo prienik svetla cez povrchy stien. Cor-Ten však umožnil dosiahnuť, na pomerne malej budove, pokojný a vyvážený celok použitím iba jediného materiálu namiesto niekoľkých rozličných.

„Fasádne kazety boli perforované tak, aby zobrazovali ľudské postavy takmer rovnakým spôsobom, ako keby to boli skutoční ľudia na trhu. Perforovaný povrch je svojím spôsobom súčasnou verziou tradičnej Karelskej výšivky a odkazom na šiesty zmysel karelských žien, ich zmysel pre krásu. Obrazy Ľudí je vzor výšivky, ktorý bol použitý na pódiu tržnice ,“ uvádza grafický dizajnér Arto Liimatta, ktorý bol zodpovedný za umeleckú stránku vzhľadu fasádnych kaziet Cor-Ten.

Zdroj emócií

„Na tomto pódiu je mimoriadne úplne všetko – vzhľad, dizajn aj materiály. Nikde nenájdete niečo také ako tu, toto je najlepšie na svete a úplne jedinečné. Bolo to vytvorené tak, aby odolávalo počasiu, času aj ľuďom,“ povedal v rozhovore pre fínsku rozhlasovú spoločnosť Ari Varonen, inžinier mesta Joensuu.

Pôsobivé budovy na významnom mieste vyvolávajú emócie, zatiaľ čo tradičné riešenia sa zvyčajne stretávajú s tichom. Živá diskusia je obvykle znakom úspešného vytvorenia niečoho nového.

„Určite sa vyskytli najrôznejšie komentáre, ale tými menej priaznivými sme sa veľmi nezaoberali,“ vraví Osmo Karttunen.

„Toto je elegantné riešenie a Cor-Ten je skutočne fantastický materiál. A perforácia ho robí ešte pôsobivejším,“ dodáva Arto Liimatta.

Pódium na námestí sa používa už viac ako rok. Má z neho Lasse Nevalainen ešte stále dobrý pocit?

„Je to naozaj fantastické, keď sa plán zmení na skutočnosť.“

 

Najnovšie príspevky do blogu

Vždy zaujímavý Cor-Ten®

snohetta_ubc-9_mv

Inovatívne fasády budov

snohetta_ubc-1_mv

Budúcnosť architektúry

Sila kreativity

Nájdete nás na sociálnych sieťach

youtube-logo-h36

Novinky