Ziņas

COR-TEN® piešķir Lodzas Brama Miasta centra modernajām ēkām postindustriālu izskatu

Polijas pilsētā Lodzā radīta jauna vieta, kuru nav iespējams nepamanīt. Lodzas Brama Miasta biroju un tirdzniecības komplekss sāka darboties šī gada pavasarī. Jaunās ēkas atrodas Lodzas blīvi apbūvētajā centrā netālu no jaunās dzelzceļa stacijas Fabryczna. Ēkas izskatās iespaidīgi, jo veidotas no Ruukki piegādātā COR-TEN® tērauda un melnas krāsas Liberta fasādes kasetēm.

Jauns, prestižs centrs

Lodza ir sena rūpniecības pilsēta, kuras tekstilpreces ir slavenas visā pasaulē. Pēdējā laikā pilsēta ir piedzīvojusi ļoti straujas pārmaiņas. Jaunas ēkas, renovētas vēsturiskās vietas un moderni sakaru risinājumi ir pievērsuši arhitektūras un pilsētplānošanas speciālistu uzmanību, kā rezultātā ir radīts Lodzas jaunais centrs.

Lodzas Brama Miasta centrs ir pirmais, ko ierauga pasažieri, iznākot no Lodzas dzelzceļa stacijas Fabryczna. Komplekss sastāv no divām ēkām, kas tika pabeigtas un nodotas ekspluatācijā 2019. gada maijā un 2020. gada maijā. Ēkas kopējā platība ir 41 800 m2. 13 stāvu biroju ēku papildina divi pazemes stāvi. Ēkā ir 231 vieta automašīnām, 205 vietas divriteņiem, kā arī elektromobiļu uzlādes stacijas. 

Brama Miasta projektu izstrādāja arhitektūras studija no Bitomas pilsētas — Medusa Group darbinieki Pšemislavs Lukasiks (Przemysław Łukasik) un Lukašs Zagala (Łukasz Zagała).

„Doma bija padarīt šo vietu pieejamu Lodzai un tās iedzīvotājiem. To esam uzsvēruši projektā, iestrādājot tajā izteiktu atstarpi starp ēkām, kas simbolizē vārtus uz jaunu pilsētu. Stikls, kas izmantots telpā starp ēkām, rada spoguļa efektu un atspoguļo apkārtni. Tādējādi abas ēkas vēl vairāk iekļaujas pilsētas vidē.

Fasādes, kuru redzamā paneļu mozaīka veidota no COR-TEN paneļiem un melnām Liberta kasetēm, veido telpisku dimensiju un atšķirīgus, mainīgus zīmējumus atkarībā no skata leņķa. Cilvēki, kuri pārvietojas pa vienu no pilsētas galvenajām ielām, kas virzās gar ēkām, var izbaudīt dinamisko saspēli starp milzīgajām ēkām,” norāda Pšemo Lukasiks (Przemo Łukasik), viens no īpašniekiem uzņēmumam Medusa Group, kas ir atbildīgs par projektu.

Brama Miasta centrs ir uzņēmuma Skanska Property Poland investīciju projekts. Tā atrašanās vieta ir milzīga priekšrocība cilvēkiem, kuru pārstāvētie uzņēmumi vai organizācijas šeit īrē telpas. Līdz tam var nokļūt ar vilcienu, autobusu vai tramvaju vai pa dzīvojamās zonas ielu — ielu, kas pārveidota tā, lai joprojām būtu pieejama automašīnām, bet priekšroka būtu gājējiem un riteņbraucējiem.  

COR-TEN — tradīcijas un mode vienkopus

Biroju ēkas ir ļoti viegli pamanāmas, pateicoties zeltainas rūsas fasādēm, kas izveidotas no COR-TEN® tērauda. Šis materiāls izceļ pilsētas postindustriālos vaibstus un tradīcijas un savienojumā ar stiklu un melno nokrāsu piešķir modernu izskatu, kāds parasti piemīt lielu pilsētu darbīgajiem un dinamiskajiem centra rajoniem. Galvenais darbuzņēmējs Skanska saņēma no Ruukki COR-TEN plakanās loksnes trīs biezumos: 1,5 mm, 2 mm un 3 mm. Divos posmos piegādātā kopējā COR-TEN tērauda platība pārsniedza 6000 m2. Pirms pasūtījuma veikšanas klients vēlējās pilnībā iepazīt COR-TEN materiāla īpašības, jo šis materiāls veidoja būtisku fasādes daļu; tas ievērojami ietekmēja arī citu risinājumu izvēli, kā arī galīgo vizuālo efektu. Otrs apšuvuma materiāls, ko piegādāja Ruukki, bija ~300 m2 Liberta original 102 fasādes kasetes melnā krāsā, RAL 9005. Piegādes divos posmos tika sāktas 2018. gada jūlijā un pabeigtas 2019. gada 23. decembrī.

Ruukki komercdirektors Adams Mislivecs (Adam Myśliwiec) saka: „Projektā bija ļoti augstas prasības no ļoti prasīgiem partneriem. Izveidoto projektu analizējām cehā un secinājām, ka tas bija izstrādāts pareizi, ievērojot visas COR-TEN tērauda specifiskās īpašības. Sadarbība noritēja bez aizķeršanās. Daudz laika veltījām precīziem izkārtojumiem un pašu mazāko sīkumu pārskatīšanai. Līdz ar to projekts tika īstenots bez problēmām. Un gala iznākums, protams, runā pats par sevi.”

Ēkā iestrādātie risinājumi

Brama Miasta ir pirmais biroju komplekss Lodzā, kas izmanto inovatīvo operētājsistēmu Connected by Skanska, kurā dažādu ēkas funkciju pārvaldība ir iestrādāta mobilā lietotnē un tiešsaistes platformā. Tas ļauj ērti pārvietoties ēkās ar viedtālruni, neizmantojot ierastās piekļuves kartes, sagatavot virtuālu ielūgumu apmeklētājiem vai rezervēt viņiem autostāvvietu. Kompleksā lietotie inovatīvie risinājumi, piemēram, uz faktisko darbību balstīta autostāvvieta, kas atpazīst auto numurzīmes un piešķir pieejamās stāvvietas, rada lietotājiem draudzīgu darba vidi.

Projektētāji pievērsa uzmanību tam, lai nerastos šķēršļi cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem vai īpašām vajadzībām, — viņi var viegli pārvietoties ēkās, un ir arī padomāts par vecāka gadagājuma cilvēkiem un ģimenēm ar bērniem. Brama Miasta centrs ir saņēmis sertifikātu, kas apliecina tā vides pieejamību. Ēkām ir piešķirts LEED zelta līmeņa sertifikāts par energoefektivitātes risinājumiem.

 

Saistītie produkti