Torsgardenas ēkas renovācija Kopenhāgenā atspoguļo ēkas vēsturi un apkārtējo ainavu

Torsgardenas ēka atrodas Kopenhāgenas Norebro rajonā, tā tika pabeigta 1942. gadā un līdz 1970. gadam kalpoja kā industriāla ēka. Vēlāk tā tika pārveidota par biroju ēku, un tāda tā ir arī šobrīd.

Ēkai ir pieci stāvi ar kopējo platību aptuveni 3500 kvadrātmetri. Kopš 1999. gada Torsgardena pieder Peram Gotlībam (Per Gottlieb), kas ēkā esošos birojus iznomā. Ēkas ārsienu un apšuvuma renovācija tika pabeigta 2019. gada 1. aprīlī.

 

Nojaukšana nešķita loģiska

"Nojaukt ēku nešķita loģiski, jo, izņemot logus, tā bija labā stāvoklī. Papildus logu nomaiņai renovācijas ietvaros ēka arī tika nosiltināta ar 20 cm biezu minerālvates slāni, un renovēta tika arī ēkas fasāde," skaidro Pers Gotlībs.

Renovētajā ēkā šobrīd darbojas trenažieru zāle, fizioterapijas kabinets un projektēšanas uzņēmums.

Renovācija tika sākta 2018. gada septembrī un ilga sešus mēnešus. Ruukki piegādāja Cor-Ten fasādes kasetes, rāmi to stiprināšanai, un projektēšanas pakalpojumu ietvaros sagatavoja fasādes diagrammu ar rāmja un kasešu savstarpējiem stiprinājumiem.

 

Jaunais godā veco

Viens no arhitektoniskā projekta kritērijiem bija uzlabot ēkas energoefektivitāti. Tas tika panākts, nomainot logus un ēku siltinot. Arhitektoniskajā projektā bija arī jāņem vērā vizuālais aspekts.

"Ēkai noteikti bija jāizskatās citādi nekā iepriekš. Mērķis bija modernizēt fasādi, vienlaikus saglabājot tās saikni ar apkārtni," skaidro Gotlībs. Jaunā fasāde ar augstajiem logiem godā ēkas vēsturisko, industriālo mantojumu. Renovācijas ietvaros logi tika paplašināti, un tagad telpās ieplūst vairāk gaismas.

 

Cor-Ten patina saplūst ar apkārtējo vidi

“Cor-Ten fasāde lieliski iederas starp pārējām ēkām šajā apkaimē. Cor-Ten skaisti patinē, lieliski saplūstot ar apkārtējo ēku sarkano ķieģeļu apšuvumu," stāsta arhitektu biroja Tegnestuen LOKAL īpašnieks un arhitekts Mortens Bangs (Morten Bang), kurš bija atbildīgs par ēkas projektu.  

Arī Kopenhāgenas pilsētas noteikumi paredzēja, ka ēkai ir jāiederas apkārtējā vidē. Iepazīstoties ar Mortena Banga projektu, jebkādas šaubas izgaisa.

Mortens Bangs piebilst, ka Cor-Ten ir ideāli piemērots izmantošanai vēsturiskās ēkās, piemēram, vecā rūpnīcā, kā tas noticis šajā gadījumā. Cor-Ten ir īpaši piemērots projektiem, kas ietver jaunas piebūves pievienošanu vēsturiskai ēkas daļai.

 

Precīza pieslīpēšana vienmēr ir vajadzīga

"Tas vienmēr ir izaicinājums uzstādīt jaunas saražotās detaļas – šajā gadījumā Cor-Ten kasetes – vecās ēkās. Ir maz vietas pielaidei un potenciālām izmaiņām, un celtniecības mērījumi bieži vien nav tik precīzi," norāda Mortens Bangs.

Ruukki fasādes diagramma ir pakalpojums, kurā tiek aprēķināts nepieciešamais paneļu skaits un tas, kā tie tiek uzstādīti uz fasādes. Tas paātrina būvniecības procesu un ļauj projektētājam koncentrēties uz projekta radošajiem aspektiem.

Torsgardenas fasādes uzstādīšana tika īstenota vairākos posmos. Rāmja kronšteini bija jāsaņem no cita piegādātāja, un tā kā produkts tika uzstādīts no jauna, uzstādīšana sākumā ieilga. Pers Gotlībs norāda, ka pēc lēnā iesākuma vēlāk uzstādīšana veicās raiti.

 

Vairumam cilvēku patīk

"Es esmu dzirdējis dažus komentārus un zināmu neizpratni par to, kādēļ fasāde ir sarūsējusi, taču vairums atsauksmju ir labvēlīgas," stāsta Pers Gotlībs.

Ēka šobrīd ir renovēta, un tajā jau darbojas nomnieki. Ēkas īpašnieks Pers Gotlībs saka, ka viņš ir apmierināts ar projektu un ēkas izskatu.