Tirdzniecības centrs Eeden Tartū arī naktī izskatās labi

Tirdzniecības un atpūtas centrs Eeden ir Tartu iedzīvotāju ļoti iecienīts, to 14. martā arī oficiāli apstiprināja Tartu Dome. Tartu pilsēta rīkoja aptauju, aicinot iedzīvotājus balsot par savu iecienītāko 2018. gadā pabeigto ēku. Eeden uzvarēja “paplašināto un renovēto ēku” kategorijā. Uzņēmums Ruukki nodrošināja ēkas zelta krāsas perforēto fasādi, sendviča paneļus, dizaina profilus un nesošās jumta profilloksnes.

Tirdzniecības centrs Eeden ir būvēts 2000. gadu sākumā un atrodas aptuveni 3 km uz dienvidaustrumiem no Tartu centra. Sākotnēji tirdzniecības centrs bija Coop Konsum pārtikas veikals, kam blakus 2000. gadu sākumā tika izbūvēts tirdzniecības centrs.

Pēc 2018. gada renovācijas tirdzniecības centrā Eeden ir 74 īrnieki, un tā platība pārsniedz 25 000 kvadrātmetru.

“Mēs renovējām esošo tirdzniecības centru, uzbūvējām Eeden paplašinājumu un pavisam jaunu 3 līmeņu autostāvvietu. Arī ēkas fasādei tika piešķirti jauni vaibsti. Kopumā šis bija ļoti veiksmīgs projekts,” stāsta AS Eedeni Keskus būvniecības un uzturēšanas direktors Marguss Tūlings (Margus Tuuling).

 

Atjaunināts atbilstoši vietējām vajadzībām

“Eeden tika renovēts un paplašināts, jo bija nepieciešams vairāk vietas jauniem pakalpojumiem, piemēram, izklaides centram ar ēdināšanas zonu un kinoteātri, kā arī telpas veterinārārstam un suņu frizētavai,” skaidro Marguss Tūlings.

 Tirdzniecības centra Eeden atjaunotais projekts tika izstrādāts, pamatojoties uz klientu aptauju rezultātiem par to, kādi veikali un pakalpojumi tuvākajā apkārtnē ir nepieciešami. Piemēram, tā kā šajā rajonā dzīvo daudzas ģimenes ar bērniem, tirdzniecības centrā Eeden tika izveidota arī spēļu istaba.

“Vienlaikus mēs arī modernizējām Eeden vizuālo tēlu. Tagad tas atbilst vietējo iedzīvotāju ikdienas dzīves ritmam,” Tūlings piebilst.

 

Fasāde ir tirdzniecības centra Eeden pievienotā vērtība

“Tirdzniecības centrs Eeden šajā rajonā ir samērā liela ēka, un mēs vēlējāmies, lai tā būtu vizuāli pievilcīga. Mēs izveidojām brīnišķīgu fasādi, kas arī tumsā izskatās lieliski, un tās mums šeit Ziemeļos ir visnotaļ daudz,” skaidro Marguss Tūlings.

Ēkas ziemeļaustrumu un austrumu fasāde ir kā dārgakmeņi tirdzniecības centra Eeden kronī. Fasādes lameles ir perforētas, atspoguļojot Ēdenes dārza palmas un eksotisko faunu. Aiz fasādes apšuvuma esošais apgaismojums nodrošina, ka figūras ir redzamas arī naktī.

“Mēs jauno fasādi izvēlējāmies no plaša, sākotnēji piedāvāto ideju klāsta. Ruukki ir viens no nozares vadošajiem uzņēmumiem un arī ļoti uzticams. Tādēļ kopā ar būvnieku izlēmām ar viņiem sadarboties šī projekta ietvaros,” stāsta Tūlings.

Papildus iespaidīgajām fasādes lamelēm uzņēmums Ruukki arī nodrošināja sienas sendviča paneļus, nesošās jumta profilloksnes un ēkas rietumu un dienvidu fasādēs izmantotos dizaina profilus.

 

Daudzlīmeņu projekts

Tirdzniecības centra Eeden renovācija bija sarežģīts projekts. Tiecoties nodrošināt, lai gan klienti, gan uzņēmēji būtu apmierināti, tirdzniecības centrs turpināja strādāt visu renovācijas laiku. Iespaidīgās mākslinieciskās fasādes izstrādē bija arī jāņem vērā praktiski apsvērumi. Perforētās atveres bija jāprojektē tā, lai tajās nevarētu ielikt roku. Tādējādi tika nodrošināts, ka cilvēki nevar netīšām traumēties, intereses pēc ieliekot roku kādā no atverēm.

Sākotnēji bija arī diskusijas par fasādes zelta krāsu. Rakstainas, zelta krāsas fasādes nav gluži ierasta parādība. Pareizās krāsas izvēle bija sarežģīts un laikietilpīgs process, jo pirms lēmuma pieņemšanas bija jāapsver daudzi dažādi aspekti. Marguss Tūlings stāsta, ka tika izvēlēta šī īpašā krāsa, lai arī tādēļ projekta īstenošana sākotnēji atpalika no plānotā grafika. Tomēr projekts tika pabeigts laikā.

“Kopumā mēs esam ļoti apmierināti ar izvēlēto krāsas risinājumu,” norāda Tūlings, piebilstot:

“Mēs šobrīd esam ļoti gandarīti ar projektu kopumā un tā vizuālo izskatu. Acīmredzot, arī Tartu iedzīvotājiem tas patīk.”