Tirdzniecības centrā Spice viedais jumts kontrolē sniega radīto slodzi

Latvijas galvaspilsētā Rīgā atrodas tirdzniecības centrs Spice, kura būvniecībā izmantota unikāla tehnoloģiju inovācija, ko pazīst ar nosaukumu Ruukki Smart Roof (Ruukki Viedais jumts). Ruukki jumts ir sistēma, ar kuras palīdzību tiek kontrolēts sniega svars uz jumta un reāllaikā tiek iegūta informācija par situācijas izmaiņām.

Automatizācija samazina risku

"Mēs vēlējāmies izveidot automatizētu sistēmu, kas sniedz informāciju par sniega radīto slodzi uz jumta gluži tāpat kā, piemēram, mēs uzzinām informāciju par iekštelpu temperatūru," paskaidro Andris Stankevičs, nekustamo īpašumu uzņēmuma E.L.L Kinnisvara tehniskais direktors.

Andris Stankevičs saka, ka, lai gan sniega segas biezumu uz jumta var izmērīt manuāli, vienmēr pastāv cilvēka kļūdas risks. Var gadīties, ka sniega segas biezums tiek izmērīts nepareizā vietā vai veidā vai arī mērītājs nezina, kā tas darāms.

Atkarībā no temperatūras sniega struktūra un ūdens saturs var mainīties pat vienas dienas laikā. Tas būtiski ietekmē sniega svaru uz jumta. Svarīgāk ir zināt sniega svaru, nevis sniega segas biezumu.

Ietaupījums, drošums un mierīgs prāts

Ruukki viedais jumts samazina objekta uzturēšanas izmaksas. Sistēma pārraida brīdinājuma signālu, kad ir pienācis laiks atbrīvot jumtu no sniega drošības apsvērumu dēļ. Sniegu nevajag tīrīt, kad tas nav nepieciešams, un tādējādi iespējams ietaupīt līdzekļus. Bieži vien sniegu tīra nevajadzīgi, jo nav zināms sniega svars.

"Viedais jumts ir arī ekonomiski izdevīgs – to var uzstādīt augstākā riska zonās. Spices gadījumā sensoru izvietojumu izstrādāja būvinženieri sadarbībā ar Ruukki speciālistiem," pastāstīja Andris Stankevičs.

Turklāt viedais jumts ir ieguldījums – gan cilvēku drošībā, gan īpašumā. Ēka, kurā automātiski tiek uzraudzīta sniega slodze un sniegs tiek tīrīts, balstoties uz reāllaikā saņemtiem datiem, ir daudz drošāka par ēku, kurā izmanto parasto risinājumu – sniega tīrīšanu ar rokām.

“Drošums ir būtisks mūsu veidola elements. Tirdzniecības centra Spice apmeklētājiem un pircējiem nav jāpētī griesti un jāsatraucas par drošību. Te ir droši. Mūsu pieeja atšķiras ar to, ka mēs izmantojam jaunākās tehnoloģijas – tādas kā Ruukki viedais jumts,” paskaidro Andris Stankevičs.

Tehniski vienīgais iespējamais veids

Ruukki viedais jumts bija prātīgākais risinājums arī no Spices ēkas konstrukcijas viedokļa.

"Jumta fermas bija gandrīz neiespējami pastiprināt, ņemot vērā ierobežoto platību un lielo kabeļu daudzumu. Darbu laikā nāktos slēgt visu tirdzniecības centru vai tā daļu," stāsta Stankevičs.

Andris Stankevičs piebilst, ka, nomainot vai pastiprinot fermas, joprojām vajadzētu zināt kolonu pamatu slodzes nestspēju. Būvniecības laikā konstrukcijas izmaiņas ne vienmēr tiek dokumentētas, pieejami ir tikai sākotnējā projekta dokumenti.

Sensori piestiprināti kritiskajās vietās

Pavisam ir četri sniega slodzes mērīšanas bloki un radio ierīces, kas piestiprinātas zem jumta. Sensori atrodas tieši pie ēkas augstākās daļas, kur var veidoties sniega sanesumi. Katrai radio ierīcei ir temperatūras kompensators un trīs sensori sniega slodzes mērīšanai uz jumta. Sensori ir savienoti ar radio ierīci, izmantojot kabeli, un tie mēra slodzi ik pēc 60 minūtēm.

Radioierīces raida signālu bezvadu vārtejai, kas savukārt nosūta signālu centrālajam serverim, izmantojot mobilo savienojumu. Serveris darbojas kā informācijas bāze, no kuras lietotājiem tiek nosūtīta informācija un vajadzības gadījumā – brīdinājums. Informācija un brīdinājumi tiek nosūtīti gan ar e-pastu, gan SMS īsziņu. Tehniskais direktors var kontrolēt Spices viedā jumta stāvokli datora ekrānā savā darbā vietā – gluži tāpat kā jebkuru lietotni. Interfeiss nodrošina informāciju skaitļu un grafiku formā

Gatavība rīcībai

Sistēmai ir noteikti divi robežlielumi, ņemot vērā ēkas konstrukciju un nesošo lokšņu slodzes noturību. Augšējais robežlielums, tas ir, 100% nozīmē jumta vislielāko pieļaujamo slodzi. Spices gadījumā 50% brīdinājums nozīmē, ka darbiniekiem jābūt gataviem tīrīt sniegu, ja tas turpina krāties. Šī līmeņa brīdinājums tiek nosūtīts pa e-pastu un ir redzams arī tīmekļa interfeisā. Spicē sistēma iestatīta tā, ka brīdinājumi par 50% slodzi ir redzami lietotājiem uzņēmumā, piemēram, tehniskajam direktoram.

Kad sniega slodze sasniedz 75% no kritiskā punkta, sistēma nosūta nākamo brīdinājumu. Šoreiz lietotāji saņem arī SMS īsziņu. Ziņojums par 75% slodzi tiek nosūtīts arī apkalpojošam uzņēmumam, kas var nekavējoties sākt sniega tīrīšanu.

Brīdinājumi tiek nosūtīti pēc tam, kad veikti divi mērījumi. Tādējādi tiek novērsti kļūdaini brīdinājumi un tiek ziņots par situācijām, kurās patiešām jārīkojas. Reizēm straujas gaisa temperatūras vai spiediena izmaiņas var būt par cēloni kļūdainiem datiem.

Vieda sistēma un izcila pakalpojumu kvalitāte

"Mēs izvērtējām dažādas iespējas sniega slodzes kontrolēšanai uz jumta, un Ruukki sistēma izrādījās pati labākā. Arī uzņēmuma sniegto pakalpojumu kvalitāte un attieksme ietekmēja mūsu izvēli," atzīst Andris Stankevičs.

Viņš saka, ka labprāt izmantotu Ruukki Smart sistēmu arī citos tirdzniecības centros Rīgā. Diemžēl tas nav iespējams, jo viedais jumts darbojas tikai kombinācijā ar Ruukki slodzi nesošajām jumta plāksnēm. Ruukki pārzina šo tērauda lokšņu īpašības un var garantēt atbilstošu viedā jumta funkcionalitāti.

Informācija

Spice

Tirdzniecības centrs Spice atrodas aptuveni 5 km attālumā no Rīgas centra. Tas tika atklāts 2001. gadā, un pašlaik ir viens no apmeklētākajiem tirdzniecības centriem Rīgā – ikgadējais apmeklētāju skaits sasniedz 8 miljonus.

Kompleksu veido divas daļas: Spice un Spice Home, kuros izvietoti aptuveni 200 veikali un restorāni. To kopējā platība ir aptuveni tikpat liela, cik 11 vidēja izmēra futbola laukumi.

Tirdzniecības centrā Spice strādā gandrīz 700 cilvēki.

E.L.L. Kinnisvara

Igaunijā bāzētais uzņēmums E.L.L. Kinnisvara ir viens no lielākajiem nekustamo īpašumu attīstītājiem Baltijas valstīs, kas galvenokārt darbojas komerciālo īpašumu jomā kā investors, attīstītājs un īpašumu pārvaldnieks. Uzņēmumam pieder 8 tirdzniecības centri, 3 viesnīcas, 14 biroju ēkas un 7 cita veida nekustamie īpašumi. Uzņēmuma E.L.L filiālēs Igaunijā, Latvijā un Lietuvā strādā aptuveni 50 cilvēki.