Ekeri telpas Pedersorē veidotas balstoties uz ražošanas procesu

Ruukki ieguldījums: Tērauda rāmis atvieglo lielu komponentu pārvietošanu ražošanas procesā, savukārt paneļu izmantošana nodrošina efektīvu un energotaupīgu konstrukciju.

 

Pedersorē bāzētais uzņēmums Ekeri ražo rāmja konstrukcijas sānos atveramām piekabēm un puspiekabēm. Sānos atveramo piekabju priekšrocības ir to plašais  pielietojums un ātrums, jo kravu iekraut un izkraut var pa aizmugures durvīm, kā arī pa sānu durvīm. Uzņēmuma pamata tirgus ir Ziemeļvalstis, kur tā produkcija jau ir kļuvusi par standartu, turklāt Zviedrija ir uzņēmuma spēcīgākais tirgus. Katru nedēļu tiek izgatavotas aptuveni 17 konstrukcijas, un uzņēmums piedāvā arī automašīnu uzturēšanas pakalpojumus. Ekeri ir dibināts 1945. gadā, un šobrīd tajā strādā aptuveni 240 darbinieki.

 

Vairāk pašu ražošanas, mazāk kravu autopārvadājumu

Ekeri jaunās ražotnes celtniecība blakus uzņēmuma galvenajam birojam Pedersorē tika pabeigta 2018. gada nogalē. Ekeri bija nepieciešamas jaunas telpas, jo uzņēmums nolēma izgatavot grīdas, jumtus un sienas rāmja konstrukcijām pašu spēkiem, nevis izmantojot apakšuzņēmēju pakalpojumus. Pašu produkcija galvenokārt tiek sagatavota Pedersores ražotnē.

"Praksē tas nozīmē, ka palielinās mūsu ražošanas īpatsvars ražošanas procesā. Tas nozīmē arī to, ka sastāvdaļas vairs nav nepieciešams transportēt pa ceļu no simtiem kilometru liela attāluma," stāsta Ekeri izpilddirektors Mati Laurila (Matti Laurila).

Jaunās ražošanas zāles platība ir 12 000 kvadrātmetri, kas nozīmē, ka tajā varētu ietilpināt pusotru futbola laukumu. Ruukki piegādāja ēkas tērauda rāmjus, sendviča paneļus sienām, nesošās tērauda profilloksnes jumtam, kā arī jumta siltumizolāciju un hidroizolācijas barjeras. Ruukki bija arī atbildīgi par pārklājumu konstrukciju, t.i., jumta un sienu, projektēšanu. Lai noteiktu vislabāko iespējamo risinājumu un vadāmo dizainu, kā arī pieejamo risinājumu izvēli, tika izmantota enerģijas simulācija.  Ruukki bija atbildīgi arī par piegādāto produktu uzstādīšanu.

 

Ražošanas procesi nosaka dizainu

Izpilddirektors Mati Laurila stāsta, ka telpu projekts tika veidots, pilnībā balstoties uz ražošanas procesu, t.i. rodot visloģiskāko veidu, kā ražot rāmja konstrukcijas. Precizējot ražošanas procesu, telpas tika projektētas ap to.

"No mūsu darbības viedokļa tērauda rāmis ir lielisks risinājums, un ēka ir atvērta telpa bez kolonnām, lai nekavētu kustīgo komponentu pārvietošanos. Svarīgi kritēriji mums ir arī ēkas hermētiskums un enerģijas taupīšana," Laurila piemetina.

Ruukki ēkai piegādāja tērauda rāmi ar laidumiem līdz pat 56 metriem garumā.

 

Dizains ir kvalitātes pamats

Par ražotnes būvniecību kopumā bija atbildīgs celtniecības uzņēmums Rakennus Nynäs Oy. Rakennus Nynäs strādā aptuveni 20 darbinieki; uzņēmums būvē ne vien komerciālās un ražošanas ēkas, bet kā apakšuzņēmēji piedalās arī sabiedrisko ēku būvniecībā, kam labi piemēri ir jaunais ugunsdzēsēju depo un Baltic Yacht jaunās ražošanas telpas Pietarsāri pilsētā.

"Visa mūsu darba pamatā ir kvalitāte, nevis tikai cena. Kvalitāte vienmēr nozīmē grafiku ievērošanu. Mums kvalitāte sākas ar projektēšanu. Ekeri projekta gadījumā, piemēram, tas nozīmēja, ka plāni visiem posmiem bija gatavi pirms mēs pat sākām pirmo posmu," stāsta izpilddirektors Rūne Nijass (Rune Nynäs).

Arī viņi nedara pilnīgi visu paši un projektā bija iesaistīti apmēram 10 apakšuzņēmēji. Rakennus Nynäsin uzdevums bija stingri uzraudzīt celtniecības projektu, kas sākās 2018. gada 9. novembrī. Ēka tika pabeigta, apsteidzot grafiku, tā paša gada 21. decembrī.

 

Paneļi ir ātri uzstādāmi un energoefektīvi

Magnuss Storbaka (Magnuss Storbacka) no Rakennus Nynäs bija atbildīgs par būvniecības projektu un viņš norāda, ka paneļu priekšrocība ir tā, ka saspringtā grafikā ir iespējams uzbūvēt energoefektīvu ēku.

Jaunajai ēkai bija jābūt hermētiskai, lai ietaupītu apkures izmaksas. Ruukki projektēšanas stadijā īstenoja ražošanas telpu enerģijas simulāciju ar gaisa noplūdes koeficientu 1,00 jeb q50 = 1,0. Gaisa noplūdes koeficients nosaka gaisa noplūdes apjomu attiecībā pret pārklājuma virsmu, kas ietver pirmo stāvu, sienas un augšējo stāvu vai jumtu. Jo mazāks skaitlis, jo labāks ēkas hermētiskums.

 

Optimizācijas rezultāti labāki nekā solīts

Ekeri telpu nepieciešamā energoefektivitāte tika panākta, saskaņojot vai optimizējot siltumizolācijas biezumu dažādās ēkas daļās, lai sasniegtu cenas ziņā efektīvu rezultātu. Enerģijas simulācija parādīja, ka ieguldījumi labā hermētiskumā ļauj jumta izolācijas biezumu samazināt no 40 cm līdz 30 cm, joprojām nodrošinot nepieciešamo energoefektivitātes līmeni. Optimizācijas ietvaros tiek identificēta izmaksu ziņā visefektīvākā kombinācija, lai panāktu vislabāko iespējamo rezultātu saprātīgā veidā.

Cramo veica ražošanas telpu hermētiskuma mērījumus atbilstoši standartam SFS-EN-13829. Mērījumi tika veikti 11. decembrī, uzrādot gaisa noplūdi q50 = 0,7. Tas bija pat labāk nekā noteiktais mērķis - 1,0.

 

Prasmes visās jomās

"Ruukki projektā nostrādāja izcili. Mēs jau no paša sākuma sapratām, ka strādājam ar uzņēmumu, kas ir pieradis pie lieliem projektiem. Kvalitātei bija noteikti augsti standarti, un, piemēram, visas skrūves tērauda rāmī bija saskaņotas ar tām urbtajiem caurumiem. Arī visas piegādes notika laikā. Vēl viens veiksmes faktors bija tas, ka Ekeri ir cienījams klients, kas zina, ko dara un kas ir nepieciešams,"  Magnuss Storbaka uzsver.

"Ēka tika pabeigta atbilstoši grafikam un mērķiem. Un svarīgākais ir tas, ka tā darbojas, kā paredzēts, apstiprina Ekeri izpilddirektors Mati Laurila.