Iespaidīga autostāvvietas ēkas fasāde Tallinas lidostā

Autostāvvietas ēka tika uzcelta 2018. gadā un paredz vietu vairāk nekā 1200 automašīnām Tallinas lidostā. Ņemot vērā, ka tā atrodas blakus intensīvi lietotai Tartu šosejai, tad ēka veido efektīvu tēlu visai lidostai. Fasādē tika izmantotas Ruukki piegādātās Cor-Ten apšuvuma lameles.

Autostāvvietu veido piecas ēkas, katrai no kurām ir trīs stāvi. Ēku pasūtīja Tallinas lidosta, AS Tallina Lennujaam, un no projekta fāzes līdz uzbūvēšanai tā tika pabeigta gada laikā. Par šī projekta izstrādi un būvi bija atbildīgs būvuzņēmums KMG Inseneriehituse.

"Pastāvēja acīmredzama nepieciešamība pēc papildu stāvvietu kapacitātes. Pēdējos gados tika novērots pieaugošs pasažieru skaits, bet trūka stāvvietu. Tagad esam trīskāršojuši stāvvietu skaitu no 400 līdz 1200,” stāsta Margots Holts (Margot Holts), Tallinas lidostas komunikāciju direktors.

Atrašanās vieta liek pievērst īpašu uzmanību izskatam

"Mūsu galvenais kritērijs bija labi funkcionējoša ēka. Tomēr tā kā šī ēka atrodas ļoti redzamā vietā, bija papildus jāpapūlas padarīt ēku gaisīgu, mūsdienīgu un pievilcīgu,” saka Margots Holts.

Savi kritēriji bija ne tikai klientam, bet arī Tallinas pilsētai. Ēkai vajadzēja izskatīties iespaidīgi un kalpot gaisa ceļotājiem par vārtiem uz pilsētu.

Autostāvvieta ir kļuvusi par visas lidostas seju. Tā nav četrkantaina kaste, kas dominē pār ainavu, bet gan iekļaujas apkārtējā vidē un nenomāc pašas lidostas ēku. Viena pieminēšanas vērta detaļa ir, ka apšuvuma lamelu augšmalu leņķis saskan ar lidostas jumta slīpo dizainu.

Augsne un pastāvīgā satiksme izrādījās izaicinājums

Projekta vadītājs Marko Piks (Marko Pikk) no KMG Inseneriehituse, kas atbildēja par projektu, apgalvo, ka pamati bija vissmagākais visa projekta posms. Daļēji, jo ēka atrodas uz kaļķakmens augsnes Ülemiste ezera krastā, un daļēji, jo autostāvvieta bija jāuzbūvē, netraucējot lidostas darbībai.

Visiespaidīgākā ēkas daļa — fasāde — neradīja nekādas problēmas. Cor-Ten apšuvuma lameles tika uzstādītas uz tādām konstrukcijām kā vertikālas latas, lai radītu gaisīguma iespaidu.

"Uzstādīšana neradīja nekādas papildu problēmas vai darbu, jo viss jau bija iepriekš rūpīgi saplānots. Pat augsnes kustību ietekme bija ņemta vērā, piestiprinot lameles," skaidro projekta vadītājs Marko Piks.

Daudzi pretendenti

Cor-Ten fasādes krāsa atbilda izskata prasībām, kādas izvirzīja gan Tallinas lidosta, gan Tallinas pilsēta.

"Ruukki izstrādājumu ilgā garantija un tas, ka fasādes virsmai nav nepieciešama nekāda apkope, arī palīdzēja izvēlei krist par labu Ruukki," saka Marko Piks.

Cor-Ten lamelu perforācija pastiprina fasādes gaisīguma efektu. Savukārt ugunsdrošības dienesti pieprasīja, lai puse no ienākošā gaisa arī nekavējoties atstāj ēku, un perforācija ļāva šo prasību izpildīt. Perforācija un caurumu izmērs tika pārbaudīts kopā ar Ruukki.

Vēl trīs citi uzņēmumi bez Ruukki izrādīja interesi par fasādes nodrošināšanu.

"Daudzi uzņēmumi vēlējās iesaistīties projektā ēkas lielās redzamības dēļ. Tā ir laba reklāma arī Cor-Ten," stāsta Marko Piks.

Rezultāts atbilda gaidītajam

Marko Piks ir apmierināts ar Ruukki līdzdalību projektā. Plāni tika izstrādāti kopā, risinājumi tika rasti kopā, un piegādes bija savlaicīgas. Jaunā ēka ir tikusi pamanīta.

"Arhitekti atklāšanas ceremonijas un apmeklējumu laikā labvēlīgi atsaucas par šo ēku. Ir arī pamanīts, ka Cor-Ten labi sader kopā ar betonu," saka Marko Piks.

Spriežot pēc komentāriem, ko viņš ir saņēmis no Tallinas pilsētas, arī tās pārstāvji ir apmierināti ar autostāvvietas būvi, kas, kā jau bija paredzēts, ir kļuvusi par gaisa vārtiem uz pilsētu.

Tāpat arī Tallinas lidosta ir apmierināta ar rezultātu.

"Mēs esam apmierināti ar produktiem, kas tika izvēlēti ēkai. Tie piešķir tai elegantu un mūsdienu izskatu. Autostāvvietas ēka ir tikusi akceptēta un saņēmusi pozitīvas atsauksmes, " atzīmē Margots Holts.

"Lai gan būvniecības projekts nebija vienkāršs, tas tika veiksmīgi pabeigts pēc grafika. Protams, es arī esmu apmierināts ar projektu un fantastisko rezultātu," entuziasma pilns dalās projekta vadītājs Marko Piks.