Cor-Ten fasāde piešķir izteiksmīgumu Fortum ēkai Oslo

Fortum Oslo Varme ir centralizētā apkures tīkla īpašnieks un operators Oslo pilsētā Norvēģijā. Ziemas periodā uzņēmums nodrošina 20% no Norvēģijas galvaspilsētas apkures vajadzībām. Uzņēmumam kopumā ir 11 apkures stacijas, un viena no tām atrodas Oslo Haradsruda rajonā. 2018. gadā blakus apkures stacijai tika uzcelta jauna administrācijas ēka. Uzņēmums Ruukki ēkai piegādāja Ruukki Design Cor-Ten S7 fasādes profilus. Pasūtījumā bija iekļauta arī apakškonstrukciju piegāde un detālplānojuma izstrāde.

“Vēlējāmies, lai jaunā ēka uzlabotu ražošanas stacijas izskatu un labi iekļautos rajona apbūvē,” norāda Jans Mortens Tronness (Jan Morten Trønnes), Fortum Oslo Varme ražošanas vadītājs.

“Projekts bija ļoti interesants, jo tajā ietilpa vairākas ēkas. Bija arī īpašas prasības saistībā ar vietu, kur ēka atrodas. Teritorija atrodas rūpnieciskajā rajonā, kas izvietots ielejā starp dzīvojamiem rajoniem austrumos un rietumos,” skaidro Ake Letings (Åke Letting) no Astrup og Helleren arhitektu biroja, kurš projektēja ēku.

Ēkas projektēšanu un izvēlētos risinājumus ietekmēja arī drošības normas.

“Ēkā ir izmantots daudz īpašu risinājumu, piemēram, sienu uzbūvē un durvju un logu izvietojumā. Šajā projektā mums tiešām bija jādomā par to, kā projektēt ēku atbilstoši normatīvajām prasībām,” skaidro arhitekts Martins Vode (Martin Vodde) no Astrup og Helleren biroja.

 

Rūpnieciskās ēkas var būt elegantas

 

Nereti rūpniecisko būvju izskatu nosaka izmaksas. Neraugoties uz to, arī šādas būves var padarīt pievilcīgas.

“Izvēlējāmies Cor-Ten profilus to dabīgās krāsas un vieglās apkopes dēļ. Tagad visām ēkām šajā kompleksā ir savi izteiksmīgi vaibsti, bet vienlaikus tās veido patīkamu ansambli,” saka Ake Letings.

“Vēlējāmies radīt elegantu ēku, jo daudzi Oslo iedzīvotāji brauc tai garām pa ceļam uz šķirošanas centru,” stāsta Martins Vode.

Jans Mortens Tronness no Fortum norāda, ka sākumā daudzi bijuši mazliet skeptiski attiecībā uz fasādes krāsu.

“Tagad, kad Cor-Ten profili ir apsūbējuši, manuprāt, tie patīk lielākajai daļai mūsu darbinieku un apmeklētāju. Arī man pašam tie ļoti patīk. Galvenās īpašības, ko vēlējāmies piešķirt ēkai, ir fasādes modernais izskats un vieglā apkope,” saka Jans Mortens Tronness.

“Esmu apmierināts ar projektu, un ēka izskatās patiešām labi. Šķiet, ka arī klients ir apmierināts, jo pēc šī esam īstenojuši arī citus kopīgus projektus,” atzīst Ake Letings.