Cor-Ten piešķir Majåkerskolan skolas izskatam kontrastu

Majåkerskolan skolā Linšēpingā, kuras celtniecību pabeidza 2017. gadā, skolēni apgūst zināšanas pirmajās sešās klasēs. Jaunā skola ir uzcelta vietā, kur atradās vecā, kas tika nojaukta, jo tā bija pārāk nolaista. Fasādes apdarei tikai izmantoti “Ruukki” piegādātās Liberta Cor-Ten kasetes.

Par Majåkerskolan skolas projektēšanu bija atbildīgi “Linkarkitektur” arhitekti, bet Linšēpingas pašvaldība noteica celtniecības kritērijus. Skolai bija jākļūst par funkcionālu mācību vidi. Mērķis bija radīt skolu ar mācību vidi, kura būtu piemērota ilgtspējīgai izmantošanai gan individuālā, gan visas sabiedrības līmenī.

Izpētē balstīts dizains

Bez mācību telpām Majåkerskolan skolā ir ēdamzāle un sava virtuve, skolas veselības aprūpes telpas un sporta zāle ar ģērbtuvēm. Skola lepojas ar patīkamu, radošu un elastīgu mācību vidi, kas motivē skolēnus izvēlēties jaunas pieejas domāšanai un praktisko uzdevumu veikšanai.

“Linkarkitektur” arhitekte Sofija Lilja apliecina, ka skolas projektēšanā laikā tika izstrādāts uz pierādījumiem balstīts dizains (evidence-based design, EBD). EBD ir daudzdisciplīnu pieeja, kuras pamatā ir pētījumi par to, kā fiziskā telpa ietekmē cilvēkus. Piemēram, dabai ir nomierinoša ietekme uz cilvēku, un tā samazina stresa līmeni. Prioritāte tika dota dizaina risinājumiem, kuros dabu var iekļaut ēkā. Citi izvērtētie kritēriji ietvēra apgaismojumu, skaņu, gaisu un krāsas.

Prioritāte videi un daudzveidīgam pielietojumam

Linšēpingas pašvaldības prasība bija, lai skolas ēka atbilst Zviedrijas Zaļās ēkas padomes sudraba līmeņa kritērijiem. Tas ietekmēja dizainu tādējādi, ka ēkas celtniecībai tika izvēlēti videi draudzīgi celtniecības materiāli, kas bija izstrādāti tā, lai tiktu izmantota dabiskā dienasgaisma un tiktu taupīta enerģija. Papildus tam materiāliem vajadzēja būt otrreiz pārstrādājamiem.

Projektēšanas fāzē tika ņemts vērā tas, ka telpām ir dažāds pielietojums. Piemēram, sporta zāle tika atdalīta no citām telpām tā, lai to var izmantot arī ārpus mācību laika.

Brīvāka pieeja fasādes projektēšanā

Pašvaldībai nebija īpašu norādījumu vai prasību attiecībā uz fasādes izskatu.

“Skola atrodas apdzīvotas vietas centrā, kur izvietotas vecas ēkas, tostarp baznīca. Mēs vēlējāmies radīt urbānas vides ēku, kura kontrastētu ar vispārējo šīs vietas izskatu,” teica Sofija Lilja.

Sofija Lilja atzīmēja, ka būvniecības nozarē iesaistītie cilvēki ar patiesu prieku uztvēra, ka izvēlēts tika Cor-Ten materiāls.

“Domāju, Cor-Ten ir lielisks fasādes materiāls, jo tas ir izturīgs, un tas bagātinās skolas ēkas kopējo dizainu. Tas piešķirs ēkai nepieciešamo izskatu, kas rada kontrastu,” saka Sofija Lilja.

Sofija Lilja ir pārliecināta, ka rūsas krāsas materiāls ir piemērots daudzām dažāda veida ēkām. Tas ir silts, dabisks un ilgtspējīgs produkts. Cor-Ten materiāls rada arī spēcīgu kontrastu ar spilgtiem elementiem, ar ko tiek ievērotas piekļuves prasības, piemēram, ap ieejām. Skaidri saprotami kontrasti ir svarīgi ikvienam, bet it īpaši cilvēkiem ar ierobežotām orientēšanās spējām.

“Ēkas fasādē ir ietverti smalki kontrasti. Cor-Ten materiāls rada siltu, ķieģeļu daļas — vēsu, bet metāla daļas — tumšu virsmu. Majåkerskolan skola ir lielisks veiksmes stāsts, un rezultāts mani sajūsmina,” saka Sofija Lilja.