Energoefektīvas un minimāliskas Apranga telpas

Melns, balts un daba – šie elementi bija Apranga jauno administrācijas un loģistikas telpu arhitektoniskā dizaina iedvesmas avoti.

"Mūsu izejas punkts bija minimālisms, melnā un baltā ir krāsas, kas parādās dabā. Visas citas krāsas izvietojas starp tām. Vēl viena tēma bija kustība: ar vertikālām lamelēm atdzīvinot ēkas fasādi,” saka arhitekts Aļģirdas Kaušpedas (Algirdas Kauŝpėdas), projekta vadītājs no arhitektu biroja JP Architektūra.

Apranga ir Lietuvas grupa un vadošs modes preču mazumtirgotājs Baltijas valstīs, kas aptver daudzus apģērbu zīmolus, apavus un ādas izstrādājumus. Grupai ir aptuveni 200 zīmolu partnerību, ieskaitot Hugo Boss, Mango un Zara. Jaunās telpas kalpo kā vairumtirdzniecības bāze 180 veikaliem Baltijas valstīs.

Vārti uz Viļņu un nepārtrauktas plānošanas piemērs

Telpas tika pabeigtas 2018. gadā, un to grīdas kvadratūra ir aptuveni 15 500 kvadrātmetri, no kuriem administratīvā ēka ir 3500 kvadrātmetri. Loģistikas zāle un administratīvā ēka ir nodalītas cita no citas. To arī arhitekts piedāvāja klientam.

"Administratīvā ēkā ir uzņēmuma vizītkarte un rada cienīgu iespaidu par uzņēmumu. Skatot to kopumā, visa administratīvā ēka šķietas peldam, izceļot noliktavas telpu, kaut pēdējā ir daudz mazāka,” skaidro Aļģirdas Kaušpedas.

"Ēka atrodas uz intensīvas satiksmes ceļa pilsētas nomalē, veidojot elegantu pilsētas tēlu. Savā ziņā tie ir kļuvuši par vārtiem uz Viļņu,” saka galvenais dizaineris Andrijus Jodpusis (Andrius Juodpusis) no arhitektu biroja JP Architektūra.

Apranga agrāk bāzējās Viļņas industriālajā zonā.

"Bija interesanti izstrādāt ēku pilnīgi brīvam zemas gabalam; tas kalpo arī kā izejas punkts turpmākajai šī rajona attīstībai,” piemetina Aļģirdas Kaušpedas.

Mūsdienu būvniecībā neiztikt bez paneļiem

Apranga kā savus kritērijus ēkai izvirzīja energoefektivitāti un augstu kvalitāti. Savukārt ēkas iekštelpām bija jābūt patīkamām un jākalpo par tikšanās vietu darbiniekiem līdzīgā manierē, kādā Viļņas iedzīvotāji tiekas laukumos pilsētas centrā. Dekoram bija jābūt klasiskam un ar savu raksturu; tā kā mode un modes nami nāk no dažādām kultūrām, tad dekoram vajadzēja arī saderēt ar dažādām kultūrām.

Ēkām tika izmantoti Ruukki sendvičpaneļi. Andrijus Jodpusis uzskata, ka paneļi ir ideāli piemēroti loģistikas centriem, noliktavās un tirgiem.

"Tie ir daļa no mūsdienu būvniecības. Sendvičpaneļus varētu izmantot plašāk: skolās un sabiedriskajās ēkās, piemēram. Ēka ar sendvičpaneļiem ir vienkārša un efektīva; tie ir aspekti, kam vienmēr ir liela nozīme, būvējot par valsts naudu," atzīmē Aļģirdas Kaušpedas.

Objekts, kas respektē vidi

Daba, viens no trim elementiem, ir redzama arī ēkas iekšpusē. Daba ienāk ēkā caur stikla sienām galvenās ieejas vestibilā. Darbvietas administratīvajā ēka ir baltas, atpūtas telpa un citas telpas ir krāsainas. Konferenču zāles ir dekorētas atbilstoši gadalaikiem. Modes sezonām un dabas gadalaikiem ir savas krāsas, tagad tādas ir arī konferenču zālēm.

Ēka izmanto ģeotermālo enerģiju apkurei un dzesēšanai, savukārt autostāvvietā ir uzlādes punkti elektriskajiem transportlīdzekļiem. Arī vide tika ņemta vērā, izmantojot Ruukki piegādātās tērauda lameles, lai uzbūvētu trokšņa slāpēšanas sienu ap zemes gabala robežām. Līdz ar to piegāžu radītais troksnis netraucē apkārtējiem.

Labs serviss atbrīvo laiku radošumam

Energoefektivitāte bija viens no kritērijiem, un ēka pilnīgi noteikti klasificējas kā energoefektīva; tā atbilst enerģijas klases A+ prasībām.

Arhitekts Andrijus Jodpusis norāda, ka Ruukki sendvičpaneļi šīs energoefektivitātes sasniegšanā spēlēja nozīmīgu lomu. Paneļi tika izmantoti arī administratīvās un noliktavu ēku starpsienām, kā arī nepieciešamām ugunsaizsardzības konstrukcijām starp ēkas daļām. Andrijus Jodpusis ir ļoti apmierināts ar Ruukki līdzdalību.

"Produktu atbalsts ir labs, un gan dati, gan personiskā palīdzība  ir pieejama, kad tas nepieciešams. Ruukki ir plašs produktu klāsts ar ilgu garantiju."

Kad projektējām Apranga telpas, Ruukki projektētājs izstrādāja plānu, tas ir, tehnisko projektu ar nepieciešamo paneļu skaitu, to izvietojumu un to, kā tos izmantos, veidojot dizaina detaļas. 

"Serviss bija ļoti labs, tādēļ mums nevajadzēja tērēt laiku, detalizēti apgūstot paneļus un to īpašības. Tas mums deva vairāk laika radošajam darbam, ko mēs protam darīt vislabāk," ar entuziasmu stāsta Andrijus Jodpusis.