Varš pastiprina Oslo Ulven Terrasse kooperatīvā dzīvokļu īpašuma identitāti

Ulven Terrasse kooperatīvais dzīvokļu īpašums atrodas Oslo Ulvenas rajonā aptuveni 3 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no pilsētas centra. Īpašums ir celts 1980. gadu sākumā un sastāv no piecām ēkām, kurās kopā ir 215 dzīvokļi.

Stingrāku energoefektivitātes prasību rezultātā tika īstenots ēku modernizācijas projekts, kura laikā tika izveidots biezāks siltumizolācijas slānis, nomainīts fasādes apšuvums un logi, kā arī atjaunoti balkoni. Teju 2 gadus ilgais projekts tika pabeigts 2019. gada nogalē ar pagalma teritoriju atjaunošanu.

Ar apkārtni saskanīga identitāte

Kooperatīvā dzīvokļu īpašuma vecajās fasādēs bija izmantotas gaišas tērauda loksnes, dzeltenas un sarkanas koka virsmas un betons. Fasādes izskatījās garenas un tikai uzskatītas par novecojušām un juceklīgām.

«No sākuma mēs apsvērām iespēju nomazgāt un nokrāsot oriģinālo koka apšuvumu, bet tad būtu bijis grūti palielināt izolācijas biezumu,» saka Ulfs Kristensens (Ulf Christensen), kurš strādā kā projektu attīstīšanas vadītājs uzņēmumā Selvaag Prosjekt, kas īstenoja projektu.

Projekta pamatā bija vēlme radīt īpašumam spēcīgu identitāti, balstoties uz tā vēsturi, teritorijas apkārtni un tās turpmāko attīstību. Projektu izstrādāja arhitektu birojs LÉVA Urban Design kopā ar darbuzņēmēju un iedzīvotājiem.

Fasādi atjaunoja, izmantojot varu, ķieģeļus un koku, un tagad ēka veido saskanīgu kopumu ar apkārt esošo vidi un citām rajona ēkām ar ķieģeļu apšuvumu.

Ruukki nodrošināja īpašas vara lameles, kā arī detalizētu projektēšanas un montāžas atbalstu sadarbībā ar arhitektu un uzņēmumu, kas īstenoja projektu.

Dzīvas virsmas

Atjaunotās fasādes izceļ ieejas, tika izmantots mazāk materiāla nekā iepriekš, un tika atdalītas vertikālās grupas. Piecas atsevišķās ēkas ieguva mierīgāku izskatu un kļuva par vienotu kopumu atbilstoši nospraustajam mērķim.

Starp apšuvuma iespējām tika izmantots krāsots tērauds, cinks un varš. Arhitekte Sesīlija Austera (Cecilie Austerå) norāda, ka vara fasāde sākotnēji netika nopietni apsvērta, bet pēc dažām plānošanas kārtām kļuva skaidrs, ka tieši varš vislabāk atbilst fasādei noteiktajiem kritērijiem.

«Pats svarīgākais bija paskatīties uz šo teritoriju kopumā, nevis tikai uz atsevišķām ēkām. Tā rezultātā mēs radījām neatdalāmu iznākumu, kurā fasādes virsmas ir rāmas, un materiāli ir gan koši, gan dabīgi.»

Varš gluži vai atdzīvojas, atstarojot savādāku gaismu dažādos diennakts laikos, un arī gadiem ejot atšķirīgās krāsu nianses turpina pastāvēt.

«Trīs izmēru sienu lameles arī piešķir dzīvīgumu un savas īpašības. Plāns bija veidot fasādi ar vertikālu izteiksmi, lai piesaistītu cilvēku skatienus. Tagad fasādē var vērot gan saules gaismas, gan sniega spēles,» apraksta Sesīlija Austera.

Spēcīga koncepcija līdz pat beigām

Ulven Terrasse projektā Sesīlija Austera uzzināja daudz jauna par projektēšanas un celtniecības procesa virzību. It īpaši par to, kā panākt, lai viss notiek pareizā secībā un netiek zaudēta kontrole pār darbu norisi.

«Runājot par iznākumu, mums bija ļoti svarīgi jau pašā sākuma iegūt spēcīgu koncepciju un skatījumu. Tas noteica mūsu izvēles un projekta laikā ieviestās izmaiņas.»

Tagad Ulven Terrasse ir spīdošas gan mākoņainā, gan saulainā laikā. Lai arī vara fasāde nav lētākais tirgū pieejamais variants, šī izvēle tika veikta ar skatu nākotnē.

«Mēs izveidojām īpaši noturīgas fasādes, kas noteikti kalpos arī pēc simts gadiem. Turklāt, vara fasādēm ir zemas uzturēšanas izmaksas,» norāda Ulfs Kristensens no Selvaag Prosjekt uzņēmuma, kas bija atbildīgs par celtniecību.

Kooperatīvā dzīvokļu īpašuma valdes priekšsēdētājs Ingers Sandsets (Inger Sandset) stāsta, ka iedzīvotāji ir apmierināti ar atjaunošanas projektu, un tas pat ir palielinājis iedzīvotāju savstarpējo saziņu.

«Iedzīvotāji ir ļoti priecīgi. Gan vienkārši apmeklētāji, gan profesionāļi atzinīgi vērtē jauno izskatu. Daudziem tā ir patīkama pieredze un, manuprāt, rezultāts ir labāks, nekā es biju gaidījis,» saka Ingers Sandsets.

Arhitekte Sesīlija Austera ir apmierināta ar rezultātu, jo LÉVA Urban Design ir izdevies piešķirt Ulven Terrasse īpašumam jaunu izskatu un identitāti.

«Kopumā šis projekts bija patīkama pieredze, arī tādēļ, ka tas bija atšķirīgs. Arī no klienta esam saņēmuši pozitīvas atsauksmes. Labākā balva šajā darbā ir apmierināti klienti,» saka arhitekte Sesīlija Austera.