Biroju ēkas “A1” celtniecība veicina Kauņas attīstību

Lietuvas pilsētā Kauņā ir uzcelta nozīmīga ēka biroju vajadzībām, kur katram nomniekam ir savas loģistikas, biroja un ekspozīcijas telpas. Papildus telpu praktiskumam, kas efektīvi darbojas klientu labā, ēkas īpašnieka galvenie kritēriji bija energoefektivitāte un iespaidīgs ārējais izskats. Biroju ēkai, kas pazīstama ar nosaukumu “A1”, uzņēmums “Ruukki” piegādāja energoefektīvos paneļus.

Līdzās šosejai A1, kas savieno Lietuvas galvaspilsētu Viļņu un ostas pilsētu Klaipēdu, ir izaugusi iespaidīga ēka. Ēkā, kas savu nosaukumu ir ieguvusi no lielceļa A1, atrodas 16 uzņēmumi, kuriem ir nepieciešamas savas loģistikas, ekspozīcijas un biroja telpas. Ēka ir 402 metrus gara, un tās viena stāva platība ir aptuveni 17 500 kvadrātmetri. Starp tās īrniekiem ir divi mēbeļu ražotāji un uzņēmumi, kas pārdod durvis, somas, elektroniku, santehnikas iekārtas, instrumentus, mājdzīvnieku barību un citas preces.

Ēkas “A1” telpas pieder “EPRO Group”, nekustamo īpašumu attīstības uzņēmumam, kura vadītāji ir Vaidotas Ščiaponis un Algirdas Skukauskas.

“Ēkai ir labi jākalpo mūsu klientu uzņēmējdarbības labā, tai jābūt energoefektīvai un iespaidīgai. Citiem vārdiem sakot, tai ir jāpievērš uzmanība,” saka Vaidotas Ščiaponis, runājot par ēkai izvirzītajām prasībām.

Ēkas celtniecība tika pabeigta 2018. gadā.

 

Pieredzē balstīts lēmums

Īpašnieku vadībā “EPRO Group” savu darbību sāka, pārdodot celtniecības apdares materiālus, bet kopš 2006. gada uzņēmums nodarbojas tikai ar nekustamā īpašuma attīstīšanu. “EPRO” darbības modelis ir zemes iegāde, koncepcijas radīšana, infrastruktūras izstrāde un pēc tam gatavā projekta pārdošana. Dažos gadījumos, kā tas ir ar ēku “A1”, uzņēmums “EPRO Group” pats īstenoja projektu un tagad iznomā ēkas telpas.

Vaidotas Ščiaponis skaidro, ka pretēji parastajai uzņēmējdarbības praksei viņi sāka celtniecības projekta īstenošanu vēl pirms visām telpām bija atrasti īrnieki.

“Es ticēju šim projektam, un tas bija pats svarīgākais. Daudzu gadu pieredze man ļāva saprast, ka pastāv pieprasījums pēc tādas ēkas, kurā katram īrniekam ir ne tikai loģistikas telpas, bet arī biroju un ekspozīcijas zāles. Un, lūk, kas notika: īrnieki pieteicās, pirms vēl ēka bija pabeigta,” saka Vaidotas Ščiaponis.

 

Iespaidīgs izskats par godu Kauņai

Ēka “A1” ir iespaidīga ne tikai tās izmēra dēļ. Ēku, kas ir 402 metrus gara, nevar neievērot, arī braucot automašīnā lielā ātrumā pa lielceļu. Iespaidīgais izskats bija viena no svarīgākajām prasībām ēkai.

“Fasādes ideja radās, dzerot kafiju un sapņojot vaļējām acīm. Viena no Lietuvas svarīgākajām pilsētām atrodas lielceļa A1 malā. Tāpēc Lietuvas pilsētu simboli tika uzkrāsoti uz paneļiem, kas viedo ēkas fasādi,” skaidro Vaidotas Ščiaponis.

Kaijas un bāka simbolizē Klaipēdu, meža bizons un ozolu meži — Kauņu, bet vilki un eņģeļi — Viļņu. Attēli uz fasādes ir uzkrāsoti tā, ka tos var atpazīt, arī skatoties caur logu garāmbraucošā mašīnā. Attēliem ir arī daudz praktiskāka funkcija — tie aizstāj ielas numurus, lai klienti vieglāk varētu atrast nepieciešamo uzņēmumu.

 

Enerģijas rēķini samazināti uz pusi

Energoefektivitāte bija viena no trīs galvenajām prasībām ēkai. “Ruukki” piegādātajiem energoefektīvajiem paneļiem ir galvenā nozīme ēkas energoefektivitātes nodrošināšanā. Energoefektivitāte tika pārbaudīta praksē, pilnībā atslēdzot apkuri loģistikas zonā vienā ēkas galā. Kad āra temperatūra divas nedēļas bija -15° C, loģistikas zālēs telpas temperatūra bija +8° C.

Vaidotas Ščiaponis saka, ka energoefektivitātes ziņā viņi spēra soli tālāk, jo ēka tika projektēta un būvēta pēc augstāka līmeņa prasībām, salīdzinot ar prasībām A klases noliktavām.

“Mēs ēkai izvēlējāmies nevis standarta, bet labākus produktus, un tas attiecas arī uz paneļiem. Es lūdzu celtniecības uzņēmumam salīdzināt Ruukki paneļus ar starptautiska konkurenta paneļiem, un mēs izvēlējāmies Ruukki produktu ne tikai tāpēc, ka tas bija labāks, bet arī tāpēc, ka “Ruukki” bija elastīgāks piegādātājs. Tā noteikti bija veiksmīga izvēle, un tas atspoguļojas mūsu īrnieku zemajos enerģijas patēriņa rēķinos,” saka Vaidotas Ščiaponis.

Ne lētākais projekts

Savas karjeras laikā Vaidotas Ščiaponis un Algirdas Skukausas ir izstrādājuši projektus un nekustāmos īpašumus arī citiem pasūtītājiem, bet ar “A1” projektu viņi gribēja radīt kaut ko pavisam jaunu. “EPRO Group” darbības svarīgākais princips vienmēr ir bijusi kvalitāte.

“Mana filozofija ir nekad neradīt kaut ko tādu, kas dod ātru peļņu. Es vienmēr skatos uz priekšu. Es arī domāju, ka iespaidīgas un augstas kvalitātes ēkas uzcelšana dod arī savu ieguldījumu manas dzimtās pilsētas Kauņas attīstībā,” viņš skaidro.

Krāsojums uzņēmumam izmaksāja 40 000 eiro, bet daļa no šī ieguldījuma jau ir atmaksājusies laba PR darba un jaunu projektu veidā.

“Pēc šīs ēkas es esmu saņēmis lūgumus uzņemties nekustāmo īpašumu attīstību arī Viļņā un Klaipēdā. Ieguldījums kvalitatīvā un izskatīgā fasādē ir ieguldījums nākotnē,” viņš smaidīdams saka.