Jaunumi

Biroju ēka Viļņā iegūst vēsturiski atbilstošu rūpniecisku izskatu

Blakus Lietuvas galvaspilsētas Viļņas vecpilsētai ir uzbūvēts jauns kvartāls — Paupe (Paupys). Šāds nosaukums dots tādēļ, ka kvartāls atrodas pie upes, un „paupys” lietuviešu valodā nozīmē „upmala”. Tajā atrodas gan izcilas dzīvojamās ēkas, gan arī biroji un komercplatības. 

Kvartāla attīstība bija sadalīta piecās apakšteritorijās, un uzņēmumam „Audrius Ambrasas Architects” tika uzticēts projektēt teritoriju, kuru veidoja birojus un komerctelpas ar tirdzniecības zāli un kinoteātri. 

Arhitekts Audrus Ambrass (Audrius Ambrasas) stāsta, ka zemes gabalā sākotnēji atradusies padomju laika rūpnieciskā ēka bez arhitektoniskas vērtības. Tā kā pati ēka un ap to esošā augsne bija spēcīgi piesārņota, nācās ēku nojaukt un nomainīt zemes kārtu, lai arhitekti varētu sākt darbu tīrā vietā. 

Jaunas ēkas ar vēsturisku garu

Iedvesmu arhitekti smēlās faktā, ka šīs teritorijas rūpnieciskā vēsture sākās jau 19. gadsimtā. Šī kvartāla lielākajai ēkai, kurā atrodas biroji un komerctelpas, arhitekti izvēlējās apšuvumu no Ruukki Cor-Ten tērauda loksnēm un taisnstūra caurulēm, kas izgatavotas no tā paša materiāla. Otrs fasādēs izmantotais materiāls ir betons. 

„Cor-Ten un betons ir dabiski un saderīgi materiāli. Cor-Ten tika izvēlēts kā viens no apšuvuma materiāliem, jo vēlējāmies piešķirt ēkai rūpniecisku raksturu, godinot kvartāla vēsturi,” stāsta arhitekts Audrus Ambrass. 

Cor-Ten apšuvums izceļ ēkas papildu pazīmes, un tas ir lietots arī funkcionālu apsvērumu dēļ. Ēkas daļa, kurā atrodas gaisa kondicionēšanas aprīkojums, tika pārklāta ar Cor-Ten tērauda loksnēm, kas nodrošina gaisa cirkulāciju. Cor-Ten materiāli tika izmantoti ne tikai fasādēs, bet arī ēkas nojumēs, durvju un logu nosegelementos, skursteņos un piekļuves ceļa ietves malās. 

Iznākums pārliecina kritiķus 

Arhitekts Audrus Ambrass norāda, ka bija nepieciešams noteikts laiks, lai pārliecinātu investoru par Cor-Ten kā apšuvuma materiāla lieliskajām īpašībām. Viņaprāt, projektos parasti ir pavērsiena punkts, kurā klienti sāk pilnībā uzticēties arhitektam. Arī šis projekts nebija izņēmums. 

„Ja biroju ēkā strādājošie sāk uzņemt pašportretus ar fasādi fonā, ir skaidrs, ka ēka viņus apmierina un viņi ar to lepojas,” saka Audrus Ambrass. 

Lai pabeigtā ēka pilnībā atspoguļotu arhitekta ieceres, bija jāpanāk nevainojama sadarbība starp Ruukki, montāžas uzņēmumu un arhitektu. 

„Manā pieredzē šī bija pirmā ēka, kurā tika izmantots Cor-Ten. Esmu apmierināts ar ēku un kopējo teritoriju. Ja kaut kas arī neizdevās, pie tā noteikti nebija vainojami materiāli,” paskaidro Audrus Ambrass. 

Kāda veida ēkām, pēc Audrusa Ambrasa domām, Cor-Ten ir piemērots? 

„Cor-Ten ir piemērots ļoti dažādām ēkām — no rūpnieciskām celtnēm līdz dzīvojamām mājām. Ja materiāls neder, tad parasti pie vainas ir nevis materiāls, bet gan slikta plānošana.”