Naujienos

Biurų kvartalui Vilniuje suteikta pramoninė istorinė išvaizda

Šalia Lietuvos sostinės Vilniaus senamiesčio įkurtas naujas rajonas – Paupys. Paupys reiškia upės pakrantę, todėl rajono pavadinimą galima sieti su jo vieta prie upės. Rajone yra ne tik aukštos kokybės gyvenamųjų pastatų, bet ir biurų bei komercinių patalpų. 

Viso rajono plėtra vyko penkiose mažesnėse teritorijose, o Audriaus Ambraso architektų biurui pavesta suprojektuoti erdvę, kurią sudarytų biurų ir komercinės paskirties pastatai, įskaitant turgų bei kino teatrą. 

Architekto Audrius Ambraso teigimu, iš pradžių sklype buvo sovietmečiu statytas pramoninis pastatas, kuris architektūriniu požiūriu nebuvo vertingas. Pastatas ir teritoriją dengiantis gruntas buvo smarkiai užteršti, todėl pastatas buvo nugriautas, o gruntas pakeistas ir architektai galėjo pradėti darbus ant švaraus paviršiaus. 

Nauji pastatai, atitinkantys istoriją 

Vietovės pramonės istorija siekia XIX amžių, kuris architektams tapo įkvėpimo šaltiniu. Didžiausio teritorijos pastato, kuriame įsikurs biurai ir komercinės patalpos, apdailai architektai pasirinko „Ruukki Cor-Ten“ plieno lakštus ir stačiakampio profilio vamzdžius, pagamintus iš tos pačios medžiagos. Likusią fasado dalį sudaro betonas. 

„Cor-Ten“ ir betonas yra natūralios viena su kita derančios medžiagos. „Cor-Ten“ pasirinkta kaip viena iš apdailos medžiagų, nes norėjome suteikti pastatui industrinę išvaizdą ir priminti teritorijos istoriją“, – aiškina architektas Audrius Ambrasas. 

„Cor-Ten“ apdaila ne tik išryškina papildomas pastato savybes, bet ir turi funkcinę paskirtį. Pastato, kuriame yra oro kondicionavimo įrenginiai, plotas buvo padengtas „Cor-Ten“ plieno lakštais, leidžiančiais cirkuliuoti orui. Be fasado, „Cor-Ten“ medžiagos panaudotos pastato stogeliams, durims ir langų lankstiniams, kaminams bei panduso konstrukcijoms. 

Galutinis rezultatas nesulaukė kritikos 

Architektas Audrius Ambrasas tvirtina, kad prireikė šiek tiek laiko, kol pavyko įtikinti turto savininką, kad dėl savo savybių „Cor-Ten“ puikiai tinka apdailai. Pasak jo, paprastai kiekvienas projektas pasiekia lūžio tašką, kai klientas pradeda visiškai pasitikėti architektu. Šis projektas nebuvo išimtis. 

„Kai biuro pastate dirbantys žmonės naudojasi fasadu kaip fonu asmenukėms, supranti, kad jiems patinka pastatas ir jie nori jį parodyti“, – sako Audrius Ambrasas. 

Kad architekto vizija taptų užbaigtu pastatu, montavimo įmonei „Ruukki“ ir architektui teko nepertraukiamai bendradarbiauti. 

„Pirmą kartą pastatui naudojome „Cor-Ten“ medžiagas. Esu patenkintas pastatu ir visa erdve. Jei paaiškėtų, kad kažkas ne taip, kaltos tikrai būtų ne medžiagos“, – teigia Audrius Ambrasas. 

Kam, pasak Audriaus Ambraso, tinka naudoti „Cor-Ten“? 

„Cor-Ten“ medžiagos tinka įvairiems pastatams – nuo pramoninių objektų iki gyvenamųjų namų. Apskritai nėra prastų medžiagų. Yra tik prasti projektai su netinkamai parinktomis medžiagomis“.