Primo-main_1920

Ateitis yra „pakreipta“

Pristatydama „Ruukki® Primo“, „Ruukki“ suteikia naują formą aukščiausios klasės apdailai. Dėl kelių pažangių savybių pastato apdailos kūrimą dabar lemia ne apribojimai, o galimybės.

Daugiau apie Ruukki® Primo

Statybų gaminiai ir paslaugos siekiant tvarios vertės

Investuotojams, statybų vykdytojams, projektuotojams ir statybų įmonėms siūlome didelį tvarių gaminių ir paslaugų asortimentą: rėmines konstrukcijas, daugiasluoksnes plokštes ir fasadų apdailos gaminius, įskaitant projektavimo įrankius, pritaikytus sprendimus, pažangius projektus bei puikų jų valdymą.

Tinklaraštis

„Cor-ten®“ – visada įdomus

COVID19 turėjo įtakos statybos pramonei, tačiau ji nenukentėjo taip stipriai kaip paslaugų sektorius. Fasadų rangovai tebeturi daug darbo ir panašu, kad jų vasara šia prasme bus užimta. Vasara yra svarbiausias metų laikas šiam sektoriui – ir kontraktų sudarymas visam sezonui.

Sulaukiau daug skambučių ir pasiteiravimų dėl skirtingų žaliavų, jų savybių ir, žinoma, kainų. Įdomu, kad informacija apie tokias medžiagas kaip titano cinkas, varis, anoduotas aliuminis ir
„Cor-Ten®“ pasiekia sprendimus priimančius asmenis ir jie pritaria, kad šios unikalios medžiagos būtų naudojamos skirtingiems projektams. Šią tendenciją galbūt galima paaiškinti tvarumo veiksniu. Daugelis iš pirmiau paminėtų metalo medžiagų pasižymi ilgesne nei 100 metų eksploatavimo trukme.

Jei reikėtų rinktis vieną iš sąraše pateiktų medžiagų... rinkčiausi „Cor-Ten®“. Ji išlieka pati populiariausia.

„Cor-Ten®“ savo portfelyje turime ir gaminame jau ilgą laiką. TAČIAU kas iš mūsų žino, iš kur atsirado šis paslaptingas patinuotas stebuklas? 1933 m. šią medžiagą, pasižyminčią išskirtiniu mechaniniu atsparumu, sukūrė ir patentavo „US Steel“; ji buvo skirta naudoti pirmiausia geležinkelio hoperiams sunkiems, didelių matmenų kroviniams gabenti [1]. Netrukus atrastas šios medžiagos pranašumas – kontroliuojamoji korozija, dėl kurios ši medžiaga dabar labiausiai žinoma – paskatino USS suteikti jai prekės ženklą „Cor-Ten®“ [1]. Būdamas suomis, didžiuojuosi, kad vienas pirmųjų gerai žinomų iš „Cor-Ten®“ pagamintų fasadų buvo suprojektuotas suomio architekto Eero Saarineno. Projektas sukurtas 7-ajame dešimtmetyje, „John Deere“ pagrindinei būstinei Ilinojaus valstijoje, JAV. Be to, tai yra ir puikus tvarumo pavyzdys, nes įmonės pagrindinė būstinė tebeturi tą patį originalų „Cor-Ten®“ fasadą!

Pastato eksploatavimo laikas priklauso nuo gero, detalaus suplanavimo ir tinkamai atlikto montavimo. Projektuodami arba montuodami „Cor-Ten®“, turite atkreipti dėmesį į keletą ypatybių. Pateikiu keletą su medžiaga susijusių faktų, apie kuriuos manęs dažnai klausiama.

Apie „Cor-Ten®“ plieną

„Cor-Ten®“ pasižymi padidintu atsparumu aplinkos korozijai. Ši savybė susijusi su kruopščiai parinkta ir išplėtota tam tikra plieno rūšimi ir legiravimo elementų, tokių kaip varis, chromas, nikelis ir fosforas, chemine sudėtimi. Rezultatas yra ant plieno paviršiaus susidaręs oksido sluoksnis, dar vadinamas patina. Normaliomis atmosferos sąlygomis patinos sluoksnis išlieka nepralaidus ir tvirtas, kuris apsaugo nuo tolimesnės korozijos ir taip sumažina plieno storio nuostolius.

Remiantis 32 metus trukusiu tyrimu, kurį atliko VVT techninių tyrimų centras Suomijoje [2], „Cor-Ten®“ medžiagos nuostolis buvo tik 70 µm (t. y. 0,07 mm)!

Perdengiant „Cor-Ten®“ kasetes / plieną, tai daryti reikia itin atidžiai! Fasaduose tarp persidengiančių plieno lakštų lengvai prasiskverbia vanduo ir drėgmė. Deguoniui tirpstant vandenyje, tarpuose greitai vyksta korozija. Taip susidaro žemo deguonies kiekio korozijos aplinka ir vyksta plyšinė korozija (rakokorroosio). Plyšinė korozija yra vietinė korozijos forma, pasižyminti daug didesniu korozijos greičiu, palyginus su įprastine korozija. Remiantis laboratoriniais „Cor-Ten®“ tyrimais, plyšinės korozijos greitis buvo 10 kartų didesnis už įprastinės. Praktikoje tai reiškia 1,2 mm medžiagos nuostolį per 60 metų laikotarpį, kai „Cor-Ten®“ fasadų medžiagos storis paprastai siekia 1–1,5 mm. Dėl to „Cor-Ten®“ plieną reikia atskirti nuo kitų medžiagų, pvz., EPDM guminiais sandarikliais (žr. tolesnį paveikslą). 


Paveikslas, kuriame vaizduojamas persidengimas ties horizontaliąja kasetės jungtimi
su EPDM sandarikliais ir be jų. 

 

Žemiau pateikta nuotrauka iš objekto, kuriame reikėjo nuimti ir iš naujo permontuoti apdailą, praėjus vos 3 metams po sumontavimo. Priežastis – neteisingas sumontuotas fasadas. Trūko EPDM juostos, skiriančios besioksiduojančius fasado ir omegos paviršius vieną nuo kito, ir EPDM tarpinių tvirtinimo angose. Vien tik guminės varžtų poveržlės negana.. o visų pirma, tvirtinimo angos dydis turi būti pakankamas, kad esant temperatūros svyravimams, būtų užtikrintas gaminio judėjimas. Mes tiekiame visus būtinus montavimui priedus ir galime iš karto pateikti gaminį su reikiamose vietose padarytomis tvirtinimo angomis. Jei fasado apdaila sumontuota teisingai, susidaręs apsauginis oksido sluoksnis liks nepažeistas ir rūdžių dėmės, susidariusios už apdailos, bus minimalios.

„Cor-Ten®“ žaliava laikinai padengiama vandens pagrindo alyva/vašku. Alyvavimo tikslas - apsaugoti žaliavą transportavimo metu, nes vėliau, lietaus vanduo ją nuplauna. Tačiau, jei alyva būtų nuvaloma prieš pat gaminių sumontavimą, oksidacijos procesas prasidėtų kur kas greičiau, suformuodamas lygų ir vientisą paviršių. Dar vienas alyvos pašalinimo prieš sumontavimą privalumas yra tas, kad, lyjant lietui, itin sumažinamas rūdžių dalelių tekėjimas per fasadą.             

Patinavimas užtrunka 12–24 mėn., kol pasiekiamas galutinis patinos sluoksnis (žr. tolesnį paveikslą). Patinavimo laikas priklauso nuo vietos ir oro sąlygų. Patinavimo procesui reikalingi ciklai, kurių metu plienas sušlampa ir išdžiūsta.

Vaizdas: vaizduoja skirtumą tarp neapdoroto „Cor-Ten“ ir patinuoto varianto.

Jei „Cor-Ten®“ planuojama naudoti viduje, prieš tai reikėtų nuvalyti apsauginį alyvos sluoksnį ir tam tikrą laiką gaminį palaikyti lauke, kol pradės formuotis patina.

Paveikslėlis: „Cor-ten“ žymėjimas kasetės gale.

Formuojantis patinos sluoksniui ant plieno, pradžioje rūdys ištirpsta nubėgančiame vandenyje, kuris gali nudažyti kitas medžiagas. Rekomenduojama nukreipti vandenį su rūdimis toliau nuo kitų fasado dalių. Pvz. Įrengiant nuolajas. Dėmes galima nuvalyti nuo aliuminio, tačiau joms susidarius ant betono ar kitų porėtų medžiagų, tą padaryti bus sunku.

Nuolatinis kontaktas su vandeniu taip pat greitina medžiagos nuostolius. Tad nerekomenduojama naudoti lietaus nuvedimo sistemų iš „Cor-Ten®“.

Eksploatacinių savybių deklaracija (CE ženklinimas) šaltojo valcavimo (storis iki 4 mm) „Cor-Ten®“ plienui netaikoma, nes nėra darniojo EN standarto.

 

[1] = „Wikipedia“, „Cor-Ten®“ plieno istorija

[2] = VTT ataskaita: VTT-CR-05247-14, Säänkestävien teräslevyjen korroosiotutkimus v. 2014, Leena Carpen

 

 

 

 

Mus rasite: