Restauruojant „Thorsgarden“ pastatą Kopenhagoje atsižvelgta į jo istoriją ir kraštovaizdį

Rgp 26, 2019

Kopenhagos Norrebro rajone „Thorsgarden“ pastatas pastatytas 1942 metais. Iki 1970 m. jis buvo pramoninės paskirties, o vėliau ten įsikūrė įvairūs biurai. Tokia pastato paskirtis išliko iki šių dienų.

Pastatas yra penkių aukštų, jo plotas yra maždaug 3 500 kvadratinių metrų. Nuo 1999 m. „Thorsgarden“ priklauso Perui Gottliebui, kuris jį nuomoja. Pastato išorinių sienų renovacija ir apdaila baigta 2019 m. balandžio 1 dieną.

 

Nebuvo prasmės griauti

„Nebuvo prasmės griauti pastatą, nes, išskyrus langus, jo būklė buvo gera. Renovacijos metu ne tik pakeisti langai, bet ir 20 cm. mineralinės vatos sluoksniu apšiltintas visas išorinis pastato perimetras, pakeistas fasadas“, – aiškina Peras Gottliebas.

Atnaujintame pastate šiuo metu įsikūrusi sporto salė, kineziterapijos paslaugas siūlanti įmonė ir dizaineris.

Renovacija prasidėjo 2018 m. rugsėjį ir truko šešis mėnesius. „Ruukki“ tiekė „Cor-Ten“ fasado kasetes, karkasą, prie kurio jos tvirtinamos ir fasado projektavimo paslaugą – paruošė fasado išklotines, nurodančias, kaip tvirtinti karkasą ir plokštes.

 

Nauja, rodant pagarbą senam

Vienas iš architektūrinio dizaino kriterijų buvo suprojektuoti kiek įmanoma energiškai efektyvesnį pastatą. Šis kriterijus įgyvendintas pakeitus langus ir apšiltinus pastatą. Projektuojant reikėjo atsižvelgti ir į vaizdinį aspektą.

„Pastatas turėjo atrodyti visai kitaip, nei iki tol. Siekėme užtikrinti, kad fasadas atrodytų moderniai, bet tuo pačiu pritaptų prie kitų rajono pastatų“, – aiškina Gottliebas. Naujasis fasadas aukštais langais neiškraipo senojo pramoninio paveldo. Renovuojant pastatą langai padidinti, kad įleistų į vidų daugiau šviesos.

 

„Cor-Ten“ patina įsilieja į vietovės vaizdą

„Cor-Ten“ fasadas puikiai dera prie kitų rajone stovinčių pastatų. Šios plokštės gražiai pasidengia patina, jos puikiai dera su rajone vyraujančia raudonų plytų apdaila“, – teigia „Tegnestuen LOKAL“ architektas ir savininkas Mortenas Bangas, atsakingas už architektūrinį projektavimą.  

Kopenhagos miesto savivaldybė taip pat kėlė reikalavimą, kad pastatas neišsiskirtų. Pamačius Morteno Bango projektą, visos abejonės buvo išsklaidytos.

Mortenas Bangas priduria, kad „Cor-Ten“ puikiai tinka vietovėms, kuriose vyrauja istoriniai pastatai, kaip, šiuo atveju, pramoniniam rajonui. „Cor-Ten“ ypač tinka projektams, kai prie seno pastato reikia pastatyti priestatą.

 

Tikslumas reikalingas visada

„Visada sudėtinga montuoti iš anksto pagamintas detales, šiuo atveju – „Cor-Ten“ plokštes, ant senų pastatų. Nedidelės nuokrypių ribos, nedaug lankstumo pokyčiams, dažnai ir patys pastato matmenys nebūna tikslūs,“ – pastebi Mortenas Bangas.

„Ruukki“ fasado išklotinių padarymas yra paslauga, nurodanti reikiamų plokščių skaičių bei tai, kaip jos turi būti motuojamos ant fasado. Tai padeda paspartinti statybą ir leidžia dizaineriui susitelkti ties kūrybiniu aspektu.

Vykdant „Thorsgarden“ projektą fasado montavimas buvo atliekamas etapais. Rėmo laikiklius turėjome įsigyti iš kito tiekėjo, tačiau kadangi produkto montavimas yra vientisas procesas, darbų pradžią teko atidėti ilgiau, nei įprasta. Pasak Pero Gottliebo, po lėtos pradžios montavimo darbai vyko sparčiai.

 

Daugumai žmonių pastatas patinka

„Girdėjau keletą atsiliepimų ar sumišimo, kodėl fasadas surūdijęs, tačiau dažniausiai atsiliepimai teigiami“, – sako Peras Gottliebas.

Pastatas restauruotas, nuomininkai jau vykdo čia savo veiklą. Pastato savininkas Peras Gottliebas teigia, kad yra patenkintas tuo, kaip vyko visas procesas, ir pačia pastato išvaizda.

NAUJIENOS