„RUUKKI“ parėmė anglies dvideginio taršos nedidinančių pastatų statybos viziją

Spl 03, 2019

„Ruukki Construction“ remia Pasaulinės žaliųjų pastatų tarybos (WGBC) viziją – iki 2050 metų visiškai pereiti prie neutralios, anglies dvideginio taršos nedidinančios statybos. Kreipimasis į statybos pramonę yra "Pasaulinės žaliųjų pastatų savaitės" renginių, rugsėjo 23–29 d. vykstančių visame pasaulyje, dalis.

Galimybės sumažinti pastatų sukeliamą anglies dvideginio išmetimą yra geresnės nei, pavyzdžiui, transporto atveju. Pasaulyje apie 39 % viso su energijos vartojimu susijusio išmetamo anglies dvideginio kiekio sukelia pastatai. 

Apie 30 % šios dalies tenka statybos medžiagų gamybai ir statybos darbams, o 70 % – pastato eksploatavimui, pavyzdžiui, šildymui.

WGBC ataskaitoje, apibrėžiant anglies dvideginio taršos mažinimą, dėmesys skiriamas visam pastato ciklui: pradedant statybinių medžiagų gamyba, statyba, pastato eksploatacija, ir baigiant pastato nugriovimu bei statybinių medžiagų antriniu perdirbimu. „Ruukki“ jau seniai propaguoja pilnu eksploatavimo ciklu pagrįstą požiūrį. Nedidelės investicijos į gaminio kokybę gali gerokai sumažinti energijos naudojimą eksploataciniu laikotarpiu, pailginti tarnavimo trukmę ar pagerinti komponentų pakartotinio naudojimo arba medžiagų perdirbimo galimybes.

„Ruukki“ pasiryžusi ir ateityje diegti ekologiškas naujoves. Didelė dalis „Ruukki Construction“ veiklos yra nukreipta į anglies dvideginio taršą mažinančią bendruomenę:
 

Žaliavos ir gamyba

Maždaug 20–30 % „Ruukki“ motininės įmonės, SSAB žaliavos sudaro perdirbtas plienas. Be to, SSAB išsikėlė ambicingą tikslą – iki 2045 m. nutraukti plieno gamybą naudojant anglies dvideginį ir visiškai pakeisti ją vandeniliu grindžiamu gamybos procesu. Tokiu būdu, iki 2025 m. siekiama sumažinti CO2 išmetimą 25 %, o iki 2045 m. – visiškai.

Taip pat svarbus ir kitų perdirbamų žaliavų naudojimas „Ruukki“ statybos produktuose. Pavyzdžiui, daugiau kaip 70 % žaliavos, naudojamos daugiasluoksnių plokščių stiklo vatos šerdžiai, jau yra perdirbta.

Plieno lakštų paviršiaus padengimai taip pat yra draugiški aplinkai. Gaminant „Ruukki“ stogų ir fasadų „GreenCoat“ polimerinius padengimus, didelė dalis iškastinės naftos yra pakeista rapsų aliejumi. Šių, aukštos kokybės polimerais dengtų gaminių eksploatavimo trukmė dabar yra dar didesnė, užtikrinanti gaminių ilgaamžiškumą ir galimybę vėliau juos pakartotinai perdirbti.
 

Transportavimas

„Ruukki Construction“ statybos gaminių kroviniai planuojami taip, kad būtų kuo efektyvesni. Tai reiškia, kad transporto priemonės ne tik pilnai pakraunamos pristatant produkciją, bet ir važiuodamos atgal pristato žaliavas į gamyklą. Taip sumažinamas važiavimų skaičius, nuvažiuojamas mažesnis atstumas ir padidinamas efektyvumas.

Plieno gaminius galima transportuoti gerokai efektyviau nei daugumą kitų statybinių medžiagų, taip sumažinant anglies dvideginio išmetimą. Kaip pavyzdį imkime individualų namą, kurio stogo plotas vidutiniškai yra 150 kv. m. Kvadratinis metras plieninės stogo dangos sveria maždaug 5 kg, o tokio paties ploto keraminių čerpių danga sveria 40 kg, t.y. 8 kartus daugiau. Todėl vienas 20 t gabenantis sunkvežimis galėtų nuvežti plieninę stogo dangą maždaug 27-iems individualiems namams, o norint tiems patiems namams pristatyti keraminių čerpių dangą, prireiktų net 8 sunkvežimių.
 

Energijos vartojimo efektyvumas

Kalbant apie statybinius gaminius, „Ruukki“ daugiasluoksnės plokštės pasižymi ne tik puikia termoizoliacija, bet ir užtikrina viso pastato sandarumą, todėl jas naudojant sumažėja tiek šildymo, tiek kondicionavimo išlaidos. Daugiasluoksnės plokštės paprastai naudojamos pramoniniuose ir logistikos pastatuose – taip galima gerokai sumažinti išmetamo anglies dvideginio kiekį.

Į pastato fasadą integruoti fotovoltiniai sprendimai taip pat gali sugeneruoti dalį pastate vartojamos energijos ir taip sumažinti pastato paliekamą anglies dvideginio pėdsaką eksploataciniu laikotarpiu.
 

Pakartotinis naudojimas ir perdirbimas

Net ir ilgaamžiai gaminiai turi eksploatacijos pabaigą. Be ilgaamžiškumo, Ruukki produktų kūrimo ir vystymo departamentas skiria daug dėmesio ir pastato eksploatavimo pabaigoje likusių žaliavų perdirbimui. Plienines dalis visada galima visiškai perdirbti.