Ruukin tuotteet hyvin esillä arkkitehtipalkituissa kohteissa Virossa

joulu 19, 2018

Viron arkkitehtuuria esittelevä päätapahtuma järjestettiin 6. joulukuuta Salme kulttuurikeskuksessa Tallinnassa. Tapahtumassa palkittiin parhaimmat arkkitehtuurin kohteet Virossa ja kolmessa palkitussa kohteessa olivat Ruukin tuotteet näyttävästi esillä. 

Viron arkkitehti –yhdistys palkitsi parhaana arkkitehtikohteena Vatseliinan piispan linnan pyhiinvaellustalon. Piispanlinna sijaitsee Võrun maakunnassa kaakkois-Virossa.  Talon ovat suunnitelleet arkkitehdit Toomas Adrikorn, Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann ja Laura Ojala. Arkkitehti Sami Rintala, arkkitehtitoimisto Rintala Eggertsson –Architects valitsi voittajan. Yhtenä tärkeänä oli rakennuksen soveltuvuus keskiaikaiseen ympäristöön, tasapaino nykyisen ja vanhan välillä.  Cor-Ten-julkivun väri muistuttaa vanhan tiilen väriä. Ruukki toimitti rakennuksen Cor-Ten julkisivun.

Viron kulttuuriperintö –yhdistyksen arkkitehtuuripääpalkinnon sai elokuvamuseon rakennus ja piha-alue. Elokuvamuseo sijaitsee Viron historiallisen museon yhteydessä Maarjamäessä, Piritan alueella Tallinnassa. Ruukki on toimittanut rakennuksen julkisivujärjestelmän ja toimi tiiviissä yhteistyössä suunnittelijoiden kanssa. Rakennuksen ovat suunnitelleet arkkitehdit Anto Savi, Margus Soonets ja Jürgen Lepper

Viron kulttuuriperintö –yhdistys jakoi myös arkkitehtipalkinnon, jossa korostettiin kohteen toiminnallisuutta. Tämän kategorian pääpalkinnon voitti asematorirakennus, Baltijaam turg. Se sijaitsee Tallinnan vanhankaupungin luoteispuolella rautatieaseman vieressä. Rakennuksessa on käytetty Ruukin toimittamia kantavia teräsprofiileja. Rakennuksen ovat suunnitelleet arkkitehdit Lembit-Kaur Stöör, Martin Tago, Maia Grimitliht, Raivo Kotov, Andrus Kõresaar ja Kristo Rämsonn.

Tilaisuudessa useat yhdistykset ja järjestöt palkitsivat Viron parhaita arkkitehtuurikohteita. Arkkitehtiyhdistyksen ja Viron kulttuuriperintö –yhdistyksen lisäksi myös sisustusarkkitehtiyhdistys ja maisema-arkkitehtiyhdistykset julkistivat omat valintansa.

Uusimmat uutiset